Access Point Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Access Point Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Access point alırken kullanıcılar genellikle uygun ürünlere bakmaktadır. Ev için kullanılabilen bir access point şirket veya otellerde kullanılamaz. Bunun nedeni çoklu kullanıcılar için internete aynı anda giriş yapılamamasıdır. Yanlış ürün tercihlerinde özellikle kablosuz kullanımlarda bağlantı yavaşlığı, çekim mesafesinin düşmesi gibi problemler ortaya çıkmakta.

Öncellikle kullanılacak alanın belirlenmesi iç mekan, dış mekan olarak ikiye ayrılır. Ne kadar kişinin bağlanacağı burada önemli olup göz önünde bulundurmayı unutmayınız.

Kullanıcılar genellikle kullanımı kolay bir access point tercih etmektedir. Access point tercih ederken arayüzü ve kurulumu basit ürünler tercih etmelisiniz. Çoğu kullanıcı tarafından beğenilen Ubnt marka UniFi Ac Lr access point iç ortam için geniş menzilli ve güçlü performansı özelliğine sahiptir. Diğer access point önerisi yazımızı incelemek için linki ziyaret edebilirsiniz.

Unifi Ac Lr Access Point

Access Point alırken çoğu kullanıcı 150-300 Mbps gibi kavramlara dikkat ediyor. Bu kavramlar internet hızınız için önemli ancak bu özellik bir bant genişliğini ifade ediyor. Yani sizin servis sağlayıcınız (TTNET, Superonline, Vodafone, MetroNet v.s) size sağladığı bant genişliği neyse o kadar kullanabilirsiniz.

Bu yüzden ilk olarak bir access point alırken servis sağlayıcınızdan hızınızı yükseltip o şekilde bir 300Mbps hızında verim sağlayabilirsiniz. Bir Access Point’nin ne kadar uzağa ve ne kadar güçte internet vereceği dBi, GHz ve IEEE ( 802.11b/g/n) özellikleridir. Bunlar ne kadar menzilde, hangi güçte ve ne kadar mesafede etkili olacağını belirleyen temel bir unsurlardır.

Son olarak access point alırken 2.4 Ghz ve 5 Ghz frekansında olanları tercih edin. Çünkü 2.4 Ghz olanları bazı akıllı cep telefonlarını ve bilgisayarları desteklemiyor. Genellikle 2.4 Ghz ve üzerindeki özellikler noktadan noktaya data transferi ve kamera sistemlerin de görüntü aktarımı  için kullanılıyor.

  • Anten çekim gücü (dBi)
  • Çıkış (İletim) Gücü (dBm):  Kısacası modemin çekim mesafesi diyebiliriz. Örneğin: <30dBm(EIRP)
  • Kablosuz Standartları: IEEE 802.11n, 802.11g, 802.11b olarak değişmektedir.
  • Frekans Değeri: Örnek olarak 2.4 Ghz ve 5.0 Ghz gibi özelliklerde belirtilir.

Yukarıda belirttiğimiz unsurlarda özelliklere göre de access point alırken satın alacağınız ürünün özelliklerini karşılaştırmayı unutmayınız.

 

İlgili Yazılar İçin Tıklayın.

 

 

 

Bu habere de bakabilirisiniz

Modeme Bağlanan Cihazları Görme ve Engelleme

Cihazların yönlendiricinizin İnternet bağlantısına bağlanmasını engellemek için erişim kontrolü özelliğini kullanın. Not : Erişim kontrolüne sahip …

En İyi Superbox Antenleri Tavsiyesi

Superbox İle En Uyumlu Antenler Merhabalar, bugünkü yazımızda en iyi superbox antenleri sizler için sıraladık. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir