Access Point – Router Nedir ? Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Access Point & Router Arasındaki Farklar

 Türkçe karşılığı Erişim Noktası olan Access Point’ lerin amacı; kablosuz sinyal dağıtıcıdır. Mevcut kablolu ağı kablosuza çevirmek ve/veya kablosuz ağın etki ettiğini alanı genişletmek ve güçlendirmek için kullanılan ağ cihazıdır. Tek başına modem işlevlerine sahip değildir.

Ubnt Türkiye ile Kullanılacak ortama göre iki türde üretilmektedir. Ev, ofis gibi kapalı ve duvarların olduğu mekânlarda kullanılacak türler indoor Access point. Teras, bahçe, sokak ve kampüs gibi büyük-küçük açık alanlarda kullanılacak türde outdoor Access point  üretilmektedir.

 

Son zamanlarda telefonların ve cihazların hayatımızdaki yeri arttıkça yaşam alanlarındaki teknolojik terimlere her geçen gün yenisi ekleniyor. Bunlardan evlerimizde ofislerimizde en çok kullandığımız modem, access point, router, poe ve normal switch gibi network bileşenleridir. Access point ve router ne olduğu ve nerde kullanılacağı en fazla kafa karıştıran cihazlardır.

Teknoloji kullanıcıları Access Point ve Router farkları konusunda eksik bilgiye sahip olmaları gayet normaldir. Kullanım alanları bakımından access point ve routerlar oldukça farklıdır, kullanım alanlarında birbirlerine üstünlükleri ya da dezavantajları olabiliyor. Bu yazımızı access point ve router karışıklığına açıklık getirmek amacıyla yazıyoruz. öncelikle cihaz farklarını kısaca özetleyelim.

 

Access Point Nedir?

Access Point, Türkçesi “Erişim Noktası” olarak biliniyor. AP cihazları birden fazla bilgisayarı telefonun el terminalinin ve diğer cihazların internete erişebilen tüm cihazları internete bağlayan cihazların ortak ismidir. Access Pointler genellikle kablolu bağlantıları kablosuz bağlantılara çevirmek için kullanılır. AP’lerin kablolu bağlanan  interneti kablosuz Wİ-Fİ internete çevirme özelliğinin yanı sıra sinyal tekrarlayıcı “Repeater” olarak ta kullanılır. AP’lerde Repeater modu genellikle iç mekanlarda uç noktalara internet erişimi sağlamak amacıyla ya da kablo kirliliği yaşamak istemeyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Access pointler iç mekan ve dış mekan olarak  ortam şartlarına özel üretilmektedir. Dış ortam Access Point’ler kötü hava koşullarında sinyal sürekliliği sağlamak amacıyla özel çalışma prensibiyle üretilmektedir iç ortam ürünlerine göre dayanıklılığı üst seviyededir.

Access point modellerini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

 

Router Nedir?

Router diğer adı “Yönlendirici” anlamına geliyor. Routerlar , her iki ağ arasında bağlantı kuran iletişimi ve yönlendirmeyi sağlar. Yönlendirme ya da yönetme işlemi bir veri paketinin bir istasyondan diğerine yolunun belirlenmesi ve bu yol sürecinde verinin sorunsuz şekilde yerine teslim edilmesi olarak tanımlanabilir. Network ağındaki bilgisayarların yönlerini bulmalarını sağlar yani bir ağdaki ip paketlerini bir ağdan diğer bir ağa taşıma işini yapan network donanımıdır. Ağda cihazların ip dolaşımlarını yönlendirirken paketlerin en sağlıklı şekilde switchten porta iletilmelerini sağlar. Routerlar büyük ağ yapılarında ağ trafiğini düzenleyen en önemli network ekipmanları arasındadır.

 

Router modellerini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

 

Ürünleri Satın Almak İçin Tıklayınız!

Bu habere de bakabilirisiniz

Band Steering Nedir? (Bant Yönlendirme)

Band Steering Band Steering özelliği, çift bant özellikli istemcileri çift bantlı AP’lerde 5 GHz bandında …

LifeSmart Akıllı Ev Sistemleri

LifeSmart Akıllı Ev Sistemleri Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesiyle yaşadığımız evlerde, iş yerlerimizde yada uzaktan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir