Backbone Switch Nedir?

Backbone Switch Nedir?

Bu makalemizde backbone switch nedir?, Backbone ve Switch Arasındaki Fark Nedir ?, Backbone network nedir? bunlardan bahsedeceğim.

Network ağ sisteminin vazgeçilmez bir parçası olan switchlerdir. Şirketler, oteller gibi işletmelerin sistem odalarında bulunan bu cihazlar oldukça önemlidir. Öncellikle switch nedir bunu açıklayalım. Switch bağlı olduğu bilgisayar, access pointler, yazıcılar vb. haberleşmesini sağlayan ağ donanımıdır. Backbone Switch ise birden fazla switch arasında en fazla yükün bulunduğu birime denir. Backbone Switchler bir diğer adıyla Omurga Switchler de denmektedir. Switchler arasına yükü paylaştırmak veya tüm yükü toplamak backbone switch‘in görevidir.

 Kamusal geniş alan ağı (WAN) bağlamında, bir omurga switch, ağ kenarında konumlandırılan ve masaüstü makinelerine veya diğer son kullanıcı terminallerine bağlanmayan edge switchlerin birbirine bağlanmasına sağlar. 

Backbone Network Nedir?

Bir backbone ya da çekirdek bir parçası olan bir bilgisayar ağı arasında farklı bilgi alışverişi için bir yol sağlayan bir ağ çeşitli parçaları birbirine LAN ya da Subnetwork ile bağlıdır. Bir backbone aynı binadaki, kampüs ortamındaki farklı binalardaki veya geniş alanlardaki farklı ağları birbirine bağlayabilir. Normalde, omurganın kapasitesi ona bağlı ağlardan daha fazladır.

 

Backbone ve Switch Arasındaki Fark Nedir ?

Backbone birden fazla switch arasında en fazla yükün bulunduğu birimdir. Switch ise bağlı olduğu tüm cihazların birbirleriyle haberleşmesini sağlayan ağ donanımıdır. Switchler arasına yükü paylaştırmak veya tüm yükü toplamak backbone’un görevidir.

Backbone Switch Satın AL!

 

Check Also

Ubiquiti – UniFi Ailesi Wi-Fi 6 Teknolojisi Nedir?

Ubiquiti – UniFi Ailesi Wi-Fi 6 Teknolojisi  Wi-Fi 6 Teknolojisi, 802.11a / b / g …

Tp-Link M7650 LTE-Advanced Mobile Wi-Fi Cihaz İncelemesi

Tp-Link M7650 LTE-Advanced Mobile Wi-Fi Cihazı Tp-Link M7650 Cihazın üretim ve kullanım amacı gün içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir