GSM Sinyal Güçlendirici Nedir?

GSM Sinyal Güçlendirici Nedir?

Son yıllarda iletişimin önemi artarken cep telefonlarının da hayatımızda olmazsa olmazları arasında yer almaya başladı. Ülkemizde bazı bölgelerde, köylerde ve merkeze yakın olmayan yerlerde telefonunuzun az çekmesi yada hiç çekmemesi hayatı zorlaştırmaktadır. Baz istasyonlarının az olması yada yetersiz olmasından kaynaklı bu durum piyasadaki Gsm Sinyal Güçlendirici üretiminin artmasına yol açıyor.

Cep telefonlarının çekmeyen yerlerde kullanılan GSM Sinyal Güçlendirici cihazlar sorunu ortadan kaldırmak için tasarlanmış yurt dışında repeater olarak bilinen bu cihazlar 2009 yılında satışa sunulmaya başlamıştır. Ancak ülkemizde bu cihazlar son birkaç yılda bilinirliğe ulaştı.

İlerleyen senelerde cep telefon kullanımlarının artış göstermesi bu cihazlara olan ilgiyi artırıyor. GSM Sinyal Güçlendirici cihaz modellerini incelediğimizde anakart kalitelerinin piyasada daha ucuza satılan anakartlı yükselticilere göre 3 kat daha uzun ömürlüdür.

GSM Sinyal Yükselticiler üç bölümden oluşmaktadır; Dış Anten, Yükseltici ve İç Anten dir. Çevresel etkenleri minimuma indirerek sinyal seviyesini baz istasyonundan alarak arttırmaya yaramakta.

 

Dış antenin çalışma gücü ve duyarlılığı hücresel bir kuleye sinyal gönderilmesini ve iletilmesini sağlamaktadır. Genellikle dB kazanımı dediğimiz bu sinyal gücü alımı telefonlara 7 db’nin altında gelmektedir. Kullanılan malzemelerin kalitesine oranla 10 dB’lik bir güç kazanabilinmektedir. Önemli sistem elemanlarından bir diğeri ise kablodur.  Çinden gelen yükseltici cihazlarda kullandığımız orijinal kablolar kısa sürede bozulduğu için özellikle cihazları Amerikan RG6 kablolarıyla bağladığımız süreçte hiç bir sorun (dış etkenler, yağmur ve kar gibi) yaşanmamıştır.

Cep telefonu sinyal yükselticisinin temel amacı mevcut cep telefonu sinyalini arabanızın, ofisinizin, iş istasyonunuzun veya evinizin çevresinde alıp güçlendirmektir. Yükseltmeden sonra sinyal alımı veya sinyal zayıflamasıyla bölgeye yeniden yayınlanır. Alımı, harici anteni ve dahili anteni yükseltmek için bir amplifikatörden başka, kapalı anten ve yükseltici tek bir ünite olarak cep telefonu güçlendiriciler, kapalı hücre telefonu sinyal yükselticiler haline getirmektedir.

Telefonunuz Neden Çekmiyor?

Telefonların sinyalinin gücünü genellikle çeşitli engellerden dolayı etkileniyor olabilir. Buna ağaçlar, tepeler, yüksek yapılı binalar gibi doğal engeller etkiliyor. Burada, alım yükselme sistemi gelir. Bir cep telefonunun mobil sinyalinin, bir hücresel şebekenin cep telefonuna gönderdiği dBm cinsinden hesaplanan sinyalin gücüne atıfta bulunduğunu unutmayın.

GSM Sinyal Güçlendirici Nasıl Çalışır?

Öncelikle, cep telefonu alımı dış anten tarafından yakalanır. Daha sonra hücresel tekrarlayıcı ile güçlendirilir ve binanın veya aracın iç anteni vasıtasıyla yeniden yayınlanır. Sonuç, telefonunuzun daha uzaktaki yerlerde bile daha fazla sayıda barın bulunduğu doruğa ulaşan bir sinyal alımına dönüşür. Ardından, daha net aramaları  ve daha hızlı İnternet tarama ve hızlı veri indirme ve yüklemelerin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Projemizde kullandığımız gsm repeater kurulumu

Bu habere de bakabilirisiniz

Modeme Bağlanan Cihazları Görme ve Engelleme

Cihazların yönlendiricinizin İnternet bağlantısına bağlanmasını engellemek için erişim kontrolü özelliğini kullanın. Not : Erişim kontrolüne sahip …

En İyi Superbox Antenleri Tavsiyesi

Superbox İle En Uyumlu Antenler Merhabalar, bugünkü yazımızda en iyi superbox antenleri sizler için sıraladık. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir