Router Nedir?

 Router Nedir?

 Evlerde, İşletmeler, Cafeler gibi alanlarda internete modemler aracılığıyla bağlanılır. Fakat modem bağlantısının yeterli olmadığı alanlarda ise Router’lar devreye girmektedir. Wi-Fi özelliğinin bulunduğu cihazların interneti kullanmasına yardımcı olur. Peki, Router nedir? İnternete erişimi kolaylaştıran Router ne işe yarar ve nasıl kullanılır? bunları açıklayalım.

Router türkçe anlamı Yönlendirici olarak bilinir. birden çok ağ arasındaki bağlantıyı sağlayan ağ donanımına denir. Yani, ağa bağlanan bilgisayarların yönlendirilmesini sağlar. Gelen ağ paketini inceleyerek başka bir ağa aktarır. Routerların internet bağlantısı için fonksiyonları ve işlem kapasiteleri daha geniştir. Gelen veriyi bir ağa yönlendirmekle kalmayıp, veri paketlerini inceleme, görüntüleme ve çevirme gibi işlevleri de yerine getirir. Gelen paketlerin, hangi adrese nasıl ulaşacağını da belirleyen Router, internet bağlantısı sağlamaz. Ayrıca Router’lar kablosuz ağ sinyalleri de yaymaktadır.

Router’ların, BrouterCore routerEdge routerVirtual router, ve Wireless router gibi çeşitleri vardır. Bizim evlerimiz içerisinde interneti kullanmak ve ağ dağıtımı amacıyla kullandığımız Router’lar Wireless Router kategorisinde incelenmektedir.

Router Ne işe Yarar?

Wireless Router evlerimizde, ofisimizde kısacası Wi-Fi’nin olduğu kullandığımız internet bağlantısını kablosuz şekilde farklı cihazlara dağıtmaya yardımcı olur. Bu sayede kablo kirliliğinden kurtularak hem masrafsız şekilde hem de daha uzun menzillere internet bağlantısı yada ağ bağlantısı sunabilir.

İşletmelerinizde modem ile internete bağlanıyorsunuz, cihazlarınıza verilen IP adresleri ile giriş yapabilmektesiniz. İşletmeniz büyüdükçe modem yeterli gelmemeye başlayacaktır. Burada devreye routerlar girmektedir. Tekrarlayıcılar,  1’den 250 kullanıcıya kadar Ip dağıtabilir.

Access Point Router Farkları Nelerdir?

Türkçesi Erişim Noktası olan Access Point’ lerin amacı; kablosuz sinyal dağıtmaktır. Mevcut kablolu ağı kablosuza çevirmek veya kablosuz ağın etki ettiğini alanı genişletmek ve güçlendirmek için kullanılan ağ cihazıdır. Tek başına modem işlevlerine sahip değildir.

Router türkçe anlamı “Yönlendirici” olarak bilinir. Routerlar , her iki ağ arasında bağlantı kuran iletişimi ve yönlendirmeyi sağlar. Yönlendirme ya da yönetme işlemi bir veri paketinin bir istasyondan diğerine yolunun belirlenmesi ve bu yol sürecinde verinin sorunsuz şekilde yerine teslim edilmesi olarak tanımlanabilir.

Network ağındaki bilgisayarların yönlerini bulmalarını sağlar yani bir ağdaki ip paketlerini bir ağdan diğer bir ağa taşıma işini yapan network donanımıdır. Ağda cihazların ip dolaşımlarını yönlendirirken paketlerin en sağlıklı şekilde switchten porta iletilmelerini sağlar. Routerlar büyük ağ yapılarında ağ trafiğini düzenleyen en önemli network ekipmanları arasındadır.

 

Bu habere de bakabilirisiniz

Modeme Bağlanan Cihazları Görme ve Engelleme

Cihazların yönlendiricinizin İnternet bağlantısına bağlanmasını engellemek için erişim kontrolü özelliğini kullanın. Not : Erişim kontrolüne sahip …

En İyi Superbox Antenleri Tavsiyesi

Superbox İle En Uyumlu Antenler Merhabalar, bugünkü yazımızda en iyi superbox antenleri sizler için sıraladık. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir