5G Teknolojisi Nedir? Gelecekteki İletişim Serüvenimiz

5G Nedir? İletişim Teknolojisi

5G Teknolojisi, Dünya üzerinde her geçen gün teknolojik gelişmeler insanı hayrete düşürecek hızlarla değişmektedir. Bizde bugün ki yazımız da çok yakın zamanda hayatımız da olacak olan 5G teknolojisinin bize katacağı yenilikler ve 4G teknolojisiyle aralarında ki farklara değinip sizlere anlatmaya çalışacağım.

Birçok alanda kullanmakta olduğumuz 4G teknolojisi hayatımız da yer alalı çok zaman geçmemesine rağmen gelişen teknoloji bugün dünyayı  5G teknolojisine ve onun yeniliklerini beklemeye bıraktı.

Bütün dünya ve bizim ülkemiz de olmak üzere iletişim firmaları 5G için altyapı hazırlıklarını devam ettiriyorlar. Peki yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanan ve kablosuz ağların geleceği olarak görülen 5G nedir?

5G Nedir?

Hücresel ağlar belirli bir altyapı çevresinde şekil alır. Günlük hayatımızın her dakikasında hayatımız da bulunan ve  kullandığımız iletişim cihazlarımız da hücresel ağlartın altyapısı ile uyumlu olacak şekilde üretiliyor. Teknolojik gelişmeler sonrasın da  hücresel veri ağının  etkili ve verimli olabilmesi için altyapı kriterleri, belirli zaman aralıklarıyla değişimleri sağlanıyor. 5G, ismi itibariyle bu altyapı kod ve malzemelerinin beşinci -defa  değişikliğe uğramış halini anlatıyor bize.

Teknoloji çok hızlı gelişim gösterdiğinde, hücresel ağlardaki altyapı değişikliği de buna bağlı olduğundan  çok daha sık gelişim ve değişiklik gösteriyor.  Telekomünikasyon hizmetlerinin  zaman içinde gösterdiği altyapı değişiklikleri 1G, 2G, 3G, 4G şeklinde adlandırılıyor. “G” harfi İngilizcede “nesil” anlamında gelen “Generation” kelimesini bizlere anlatıyor. Buna göre 5G açılımı “5. nesil” oluyor. Bir sonraki nesil bir önceki nesile göre yenilikle sunuyor.

5G Teknoloji Öncesi

İletişim serüveni ilk olarak 1980’lerde bu sistemlerin birincisi olan 1G teknolojisi ile başladı. 1G analog sistemle çalışıp sadece ses taşıması gerçekleştiriliyordu.  1990’ların başında analog veriler yerine sayısal verilerin kullanılmasına yönelik geliştirilen 2G teknolojisi doğdu.

3G teknolojisi ile de hayatımıza giren hızlı internet ve data transferi yapabilme yenilikleri gelmiş oldu. Günümüzde kullanılan ve daha hızlı internet hizmeti almamızı sağlayan  4G teknolojisinin yerini de 5G geçmek üzere.

5G teknoloji denemesi ilk olarak Kasım 2016’da Samsung firması tarafından gerçekleştirildi ve başarıyla sonuçlandırıldığı dünya kamuoyuna duyuruldu. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, altyapı hizmetlerinin  2020 yılı içinde tamamlanmasını ve yeni nesil teknolojinin hayata geçmesini öngörüyor. Ülkemizde de altyapı çalışmaları devam ederken, Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından Türkiye’nin dünyada bu yeni teknolojiye ilk geçen ülkelerden biri olacağı ifade ediliyor.

5G Teknoloji İle Hayatımızda Neler Değişecek ?

Uzmanlara göre  5G ile hayatımıza birçok yeniliğin girmesi bekleniyor. 5G teknolojisi sadece  telefon değil bunun dışında sağlık, otomotiv, eğlence ve hizmet gibi birçok sektörde de köklü değişikliklerin yaşanmasını ön görüyor.  En önemli yeniliklerden olarak görülen ise  mobil veriler konusunda gelecek, şimdiki teknolojiye kıyasla daha çok mobil verinin kontrolü öngörülüyor. Bu yeni nesil teknoloji sayesinde insanlar, evler, şehirler ve daha aklınıza gelebilecek birçok şey yüksek hızla birbirine bağlanması bekleniyor.

5G her şeyden önce yüksek hız getirecek ve çeşitli ülkeler hız denemeleri için simülasyonlar gerçekleştiriyorlar. ABD’li mobil operatör Verizon, yaptığı testlerde 1096 Mbps’lik hıza ulaştığını belirtti. Ülkemizde 5G denemesi telekomünikasyon şirketi olan Turkcell tarafından gerçekleştirildi. Yapılan testlerde 2.283 GB hıza ulaşılarak rekor kırıldı. Daha açık anlatmak istersem, 2 GB hız demek 2 saatlik bir filmin 7 saniyede indirilebilecek bir hız demektir.

Şimdi en çok merak edilen ise akıllı telefonlar ile bu hızdaki internetin kullanılabilmesi için mobil operatörlerin vereceği hizmet merakla bekleniyor. Ülkemizde maalesef hala telefonun çekmediği bölgelerin varlığı  göz önüne alındığında, bu konuda daha hızlı adımlar atılması gerektiği önemli bir konudur.Kullanıcı yoğunluğu önemli bir durum bu sebepler 5G teknolojisi için kurulacak baz istasyonlarının kurulumu bu duruma göre belirlenmesi gerekiyor.

5g-teknolojisi

5G Teknoloji

5G  ile birlikte beklenen başka bir gelişme de dosya aktarım hızının yükselmesi bu teknoloji ile sayesinde saniyede 10 GB dosya indirilebilecek. Bu da örnek vermek istersem, 1.5 GB olan PUBG oyununun yalnızca birkaç saniye içinde telefona yüklenebilmesi demektir.

Canlı yayın bağlantılarının aynı şekilde kalite bazında  artacak olması da 5G ile gelen yenilikler arasındadır. Ülkemizde bu teknoloji kullanılarak tamamen yerli ve milli yazılımlar ile ilk canlı televizyon yayını denemesi yapılabildi. Bu sayede 5G teknolojisi ve yerli yazılım ile canlı yayın tamamlanmış oldu.

“Nesnelerin interneti” olarak da isimlendirilen bu teknoloji ev eşyalarına da yenilikler getireceğini umuyoruz. Örneğin, siz uyanmadan tost makinesi tostu pişirmeye başlamış olacak. Buzdolabı, içinde bulunan malzemeleri kodlayarak size o gün pişirebileceğiniz yemek alternatiflerini sunacak. Tüm verdiğim bu örnekler  nesnelerin 5G teknolojisi içerisinde birbirleriyle haberleşmesi sayesinde gerçekleşecektir.Kulağınızı şaşırtıcı ve güzel geldiğini biliyorum teknoloji herşeyi gerçekleştirebilecek güçte.

5g-teknolojisi-nedir

Uydu sektörü 5G teknolojisinin getirdiği yeniliklerle ilgili tamamen pozitif görüştedir. Uydular yıllardır üstlendikleri rolü devam ettirirken, 5G uyduları yalnızca bağımsız bir bağlantı sistemi kurmayıp diğer ağlarla da bütünleşecek. Bu sayede uydular en uzaktaki noktalara, trenlere, uçaklara, arabalara, gemilere, insanlı ya da insansız hava araçlarına, en uzak yerleşim yerlerine hizmet götürebilecek.

5G’nin Avantajlı Özellikleri Nelerdir?

 • 5G avantajları arasında en önemlisi yüksek hız.Bir çok oyun uygulama film vs indirme kısımlarında yavaşlıklar hepimizin yaşadığı sorunlardı ama 5G teknolojisi sayesinde artık tarih olacak.
 • 5G teknolojisi çok daha geniş bir kapsama alanı sağlıyor. Bu özelliği ile özelikle kırsal alanlarda sıkça şebeke sorunlarına karşılık da çözüm olacağı görüşündeyiz.
 • Akıllı telefonların en büyük sorunlarından biri pil ömrünün yeterince uzun olmaması. 5G ile mobil cihazların enerji tüketiminin minumuma indirilerek  pil ömrünün 10 yıla kadar uzatılması hedefler arasındadır. Bunun sonucunda telefonların ayda 1 kere şarj edilmesinin yeterli olacağı düşünülüyor.

5G’nin Dezavantajı Nedir?

 • 5G teknolojisinin yaygınlaşması, bir dezavantaj ise son model mobil cihazların bu teknolojiyi destekliyor olacağından sebeple uzun sürmesi bekleniyor.
 •  Çok sayıda yeni altyapı kurulması gerekiyor. Biliyorsunuz ki ülkemiz altyapı konusunda hala sorunlar yaşamakta bu sebeple 5G teknolojisi için alt yapıya ciddi bütçeler ayırması gerekmektedir.
 • 5G teknolojisinin güvenlik sorunları sebeiyle siber saldırılara açık olacağı düşünülüyor.  Yazılıma dayanan bir ağ olması nedeniyle yazılım risklerinin yüksek olmasından endişe ediliyor. Yazılım geliştirme süreçlerinde meydana gelebilecek açıkların bütün ağı tehdit edebileceği ifade ediliyor.
 • 5G teknolojisinin hayata geçmesiyle birlikte kapsama alanı olarak geniş bir alanda faaliyet gösterebilmesi için de  baz istasyonlarının daha sık mesafelerde kurulması gerekmektedir. Bu da “5G zararlı mı?” sorusunu akıllara getiriyor. Baz istasyonlarının radyasyon yayma özelliği bir gerçek o yüzden kullanıcıların ve bizlerin riskten endişelenmemiz gayet doğaldır.

5G ile 4G Arasındaki Fark ?

 • 5G ile mobil internet hızı 4G’ye göre 20 kata varan bir oranda artıyor.
 • 4G saniyede 1GB vaat etmekle birlikte pratikte buna ulaşabilmiş değil.
 • 5G için ise hayata geçtiği zaman saniyede 20 GB hız öngörülüyor.
 • 4G zamanı olmayan nesnelerin internetini kavramını 5G getiriyor.
 • Evlerdeki en küçük cihazların bile internete bağlanabilir hale gelmesi bekleniyor.

5G Teknolojisi için Kablosuz Cihazlar için Buraya Tıklayabilirsiniz.

Check Also

Kablosuz İnternet Servis Sağlayıcıları – İnfinet Wireless Çözümleri

İnfinet Wireless Çözümleri Günümüzde, Dünya çapında en yeni kullanılan ve 300’den fazla internet servis sağlayıcıları …

Berqnet Firewall Nedir? Hotspot ve Loglama Cihazları

Berqnet Firewall Nedir? Berqnet Firewall cihazlar, daha önce oluşturulmuş birçok güvenlik bilgilerine dayanılarak, hem giden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir