Access Point Nedir?

Access Point Nedir?

Access Point denilince akla wifi internet gelmektedir. Peki şuan evlerimize kadar giren bu internet modemden uzaklaştığımız anda çekim gücünün düştüğünü ve internetle ilgili sorunlar yaşamamıza sebep olmakta. Burada devreye access pointler girmektedir. Peki her yerde duyduğumuz access point nedir? sorusunu cevaplayalım. Türkçe karşılığı Erişim Noktası anlamına gelmektedir.

Access Pointlerin asıl amacı sinyal dağıtmaktır. Access Point ethernet kablosu aracılığıyla kablolu bir yönlendiriciye, anahtara veya hub’ a bağlanır ve bir Wi-Fi sinyalini belirtilen alana dağıtır.

Genel olarak çoğu kullanıcı access pointi modem olarak bilinmektedir.  Fakat modemle access point birbirlerinden çok farklı kavramlardır. Modem dsl yani telefon kablosu üzerinden gelen interneti kablolu veya kablosuz olarak aktarır. Access point’de ise herhangi bir dsl kablosu girişi yoktur. Modemden gelen interneti farklı noktalara taşımak için kullanılır. Kablolu bağlantıyı kablosuza çevirdiği gibi kablosuz bağlantıyı da kablosuza çevirmektedir. Böylelikle kablolu veya kablosuz bağlantılara erişemediğimiz noktalarda access point kullanarak interneti farklı noktalara dağıtırız.

Kullanılacak ortama göre iki türde üretilmektedir. Ev, ofis gibi kapalı ve duvarların olduğu mekanlarda kullanılacak türler indoor Access point. Teras, bahçe, sokak ve kampüs gibi büyük-küçük açık alanlarda kullanılacak türde outdoor Access point  üretilmektedir.

Access Point Ne İşe Yarar?

Access point ne işe yarar? sorusuna bakacak olursak access pointlerin çeşitli özellikleri vardır. Kablolu interneti kablosuza çevirme özelliğinin yanı sıra sinyal tekrarlayıcı yani “repetear” özeliğine sahiptir. Bu özelliği de kullanılmaktadır.

Modem ya da switch üzerinden aldığı kablolu ağ bağlantısını kablosuz (wireless) bağlantıya dönüştürür.

Access Pointin ayarları yapıldığı taktirde kablosuz olarak sinyali güçlendirme özelliğine sahiptir.

UBNT Otel Wireless Sistemleri

Günümüzün otel konukları standart olarak Wi-Fi istemektedir. Bu ise onların tüm cihazları için binanın her yerinde güvenilir bir bağlantı anlamına gelir.

O halde otelinizdeki Wi-Fi sizin de yararınıza olacak şekilde nasıl çalışabilir? Wi-Fi konuklara istediği şeyi vermenin ve memnuniyeti artırmanın yanı sıra onları çekecek değerli bir platform yaratır – ve onların tekrar gelmesini sağlar.

UniFi Access Point Başlıca Ürünleri:

UniFi AC LR

UniFi AC Pro

UniFi AC Lite

UniFi AC In-Wall

 

Access Point Satın AL!

Check Also

853MHz~883MHz 90 Derece Katlanabilir Rf Anten 2.3dBi 142mm SMA Male

853MHz~883MHz 90 Derece Katlanabilir Rf Anten 2.3dBi 853MHz~883MHz 90 Derece Katlanabilir Rf Anten 2.3dBi 142mm …

800~2200MHz 90 Derece Sağ Açılı GSM Anten 2.15-3dBi 45mm SMA Male

800~2200MHz 90 Derece Sağ Açılı GSM Anten 2.15-3dBi 45mm SMA Male 800~2200MHz 90 Derece Sağ …