Akıllı Ev Sistemi Nedir?

Akıllı Ev Sistemleri Nedir?

Bu makalemizde akıllı ev sistemi nedir? konusunu ele alacağım.  Günümüz teknolojisi her geçen gün biraz daha ilerlemekte ve hayatımız da evlerimize kadar girip onlarca kolaylık sağlamaya başladı. Son günlerde hayatımızda önemli derecede etkisi olmaya başlayan teknolojik gelişmelerden birisi de akıllı ev sistemleridir. Son yazımızda bahsettiğimiz Lifesmart akıllı ev sistemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Akıllı ev sistemleri entegre bir yapıdadır. Günümüz teknolojisi ve IoT, dijital dünyanın sağladığı basit ancak yenilikçi araçlar yoluyla, yaşam biçimlerini hızla dönüştürüyor. Araştırmalara göre akıllı ev pazarı 2016 yılında 30 milyar doları aştı. 2025 yılına kadar bu rakamın 97 milyar doları aşması bekleniyor.

Akıllı Ev Otomasyonları kısaca bahsetmek gerekirse, Akıllı Ev Teknolojisi, evde gerçekleştirilen rutin işlerin kendiliğinden tekrarlanmasını sağlar. Bu tekrarlar, aydınlatmadan sulamaya, ısıtma soğutmadan enerji sistemine ve perde-panjur sistemine kadar geniş bir çerçeve kapsar. Ev Sistemlerinin kontrolü, birden fazla kumanda yerine görsel bir paneli bulunan tek bir kumanda aracılığıyla yapılır. Hatta her dakika elimizin altında olan bilgisayar, tablet veya telefonlardan kontrolünü sağlayabilirsiniz.

 

Akıllı ev sistemlerinden bahsederken bu teknolojinin oldukça kapsamlı bir sistem olduğunu ve insan yaşamına faydalarını görebiliyoruz. O halde akıllı ev sistemlerini daha yakından inceleyelim.

Akıllı ev sistemi denildiğinde aklımıza gelmesi gereken ilk şey ev otomasyonudur. Akıllı ev sistemi en önemli diğer parçaları ise aydınlatma, güvenlik, ısı ve enerjidir.Aydınlatma ve ısıtmadan tüm multimedya eğlencelerinize kadar akıllı ev hayatınızı daha güvenli ve kolay hale getirir.

Bu konularda mevcut olan sistemlere detaylı bir şekilde bakacak olursak, akıllı ev kavramının aslında ne ifade ettiğini de daha detaylı görebiliriz.

 1- Akıllı Aydınlatma İle Evinizde Dilediğiniz Renkte Işıklandırın

Evdeki ışıkları kontrol etmek eskiden beri ev otomasyon sistemlerinin merkezi olmuştur. İster tatilde dinlenin ister işten eve gidin, evinizdeki aydınlatmayı değiştirebildiğinizi hayal edin. Komutunuzda ışıklar yanıyorken sabah uyandığınızda ışıklar kapanır. Dilediğiniz yerden akıllı aydınlatma doluluk durumuna veya gün ışığı miktarına göre otomatik olarak ayarlama yapabilirsiniz. Bu durum evinizde elektrik maliyetinin azalmasını sağlar.

Akıllı ev aydınlatması rahatlığın çok ötesine geçiyor. Enerji verimliliği göz önünde bulundurularak tasarlanan bir teknolojidir.

Dilediğiniz yerden akıllı aydınlatma doluluk durumuna veya gün ışığı miktarına göre otomatik olarak ayarlama yapabilirsiniz. Bu durum evinizde elektrik maliyetinin azalmasını sağlar.

Uzaktan kontrol edebileceğiniz LifeSmart Blend Ampul cihazı ile ayarlanabilir parlaklık ve önceden ayarlanmış modlarla 16 milyon farklı aydınlatma efekti ayarlayabilirsiniz.

 

 

2- Akıllı Wi-Fi Güvenlik Kameralarıyla Uzaktan Kontrol Sağlayın

Ev güvenlik kameraları, uzun süredir evlerde ve iş yerlerinde güvenliğin temel bir parçası olmuştur.Evinize uzaktan takip edebilmek, öncelikle akıllı ev teknolojisini benimsemenin temel nedenlerinden biridir.

En temel düzeyde, kameranıza giriş yapabilir ve uzaktayken evinizin veya iş yerinizin belirli alanlarını kontrol edebilirsiniz. Akıllı hareket dedektörleri, hırsızları tanımlayabilir, ziyaretçiler ve evcil hayvanlar arasında ayrım yapabilir. Herhangi bir şüpheli davranış durumunda ilgili makamların uyarılmasını ayarlayabilirsiniz.

Akıllı ev güvenlik kameranızı önceden belirlenen zamanlarda kayıt yapacak şekilde programlayarak kişiselleştirebilir ve otomatikleştirebilirsiniz. Herhangi bir hareket algıladığında, fotoğraf makinesinden bir resmi otomatik olarak çekmesi talimatını verebilirsiniz. Ayrıca, gerektiğinde yakınlaştırma yapabilir ve fotoğrafları kolayca döndürüp yeniden konumlandırabilirsiniz.

Akıllı bir evin içerisinde ne olduğunu düşünürken, LifeSmart Wi-Fi Kamera ile ofiste ya da sahilde dilediğiniz yerden izleyebilme rahatlığını size sağlayan çok önemli bir bileşendir.

 

3- Akıllı Sistemler İle Evinizde Sinema Keyfinin Tadını Çıkarın!

Güvenlik çok önemlidir, ancak eğlence akıllı ev teknolojisine geç benimseyenler için giderek daha önemli bir motivasyon kaynağıdır. Ev sinema sistemleri, onları ne kadar çok inşa ederseniz karmaşık olabilir. akıllı ev sistemi ile, tüm bu platformları ve işlemleri düzene koyabilirsiniz, böylece filminize tek bir tuşla ışıklarınızı kapatıp sinema keyfi yapabilirsiniz. 

Müzik dinleme şeklimiz değişiyor. Genellikle, birincil müzik kitaplığınız harici hoparlörlere kolayca bağlanamayacağınız Bluetooth özellikli bir cihazda olacaktır. Bir LifeSmart Baidu DuerOS ile telefonunuzdan, tabletinizden veya dizüstü bilgisayarınızdan müzik akışı yapabilirsiniz. Bu akışı bazı harici hoparlörlere gönderebilirsiniz, yani bir elektrik prizine erişiminiz olan her yerde geçici bir değişiklik yapabilirsiniz.

 

4- Akıllı Termostat Sistemiyle İstediğiniz Yerden Sıcaklığınızı Ayarlayın

Aydınlatmanın yanı sıra, akıllı ev müşterilerinden gelen en yaygın taleplerden biri, ister yatakta olun, ister dışarıda olun, yerinizden kalkmayı veya eve gitmeyi düşünmeyin, sıcaklığı her yerden kontrol etme yeteneğidir.

Evde olmadığınızda düşünmeniz gereken hayvanlar ve bitkiler de olabilir. Birçok bitki, gece ve gündüz sıcaklık farkını korumanızı gerektirirken, sevilen evcil hayvanınızın uzaktan ısıtmayı inç yapabildiğinizde rahatsız olmasını istemezsiniz.

Akıllı evinizdeki aydınlatmayı kontrol etmek gibi, sıcaklık düzenlemesini otomatikleştirmek de ısıtıcı veya klima kullanımınızı optimize ederek enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.

Bunun yerine çok daha uygun bir Lifesmart akıllı yerden termostatı sunuyoruz,  Telefonunuzu veya tabletinizi uzaktan kumandanız yapın ve Lifesmart termostat sisteminizdeki yerden ısıtma yöntemi için uzaktan kumanda zamanlama yapılabilir sıcaklık ayarı, zamanlayıcıya göre aç/kapat, diğer cihazları ile, etkileşimi otomatik olarak yerden ısıtmayı kapatmak için otomatik olarak kontrol edin.

 

5- Akıllı Perdeleri Bir Tuşla Açın Kapatın!

Akıllı ev sistemi ile perde ve panjurları bir düğmeye basarak açıp kapatan onlarca yıl süren bilim kurgu filmleri, bu küçük ama kullanışlı özelliğin genellikle modern bir akıllı evin küçük bir bileşeni olduğu anlamına gelir. 

LifeSmart basit uzaktan kumanda modülü piyasadaki en küçük cihazdır ve çoğu kutuya dikkat çekmeyecek şekilde sığar. Mevcut anahtarlarınızı saklayabilir ve mikro modülleri arkalarına takabilirsiniz. LifeSmart merkezi ve akıllı telefonunuz üzerinden yönetim uzaktan kumandanız olur. 110 voltluk cihazları açmak ve kapatmak için, projektör ekranınızı etkinleştirebilir veya koltukları terk etmeden panjurları açabilirsiniz.

6- Akıllı Ev Aletleri İle Dilediğiniz Saatte Kahveniz Hazır

Teknolojiye bağlı kalmaksızın hayatınızı kolaylaştırmak için birçok mutfak cihazını otomatik hale getirebilirsiniz. Belki de kahve makinenizin espresso atışınızı sabahları değerli dakikalardan tasarruf etmesini istersiniz?

Büyük bir aileniz varsa, son kullanma tarihlerini tıka basa dolu bir buzdolabının içinde takip etmek zordur. Akıllı buzdolapları, gıda israfını minimumda tutarak bu izlemeyi otomatikleştirebilir. Bu buzdolapları ayrıca haftalık alışveriş listenizi formüle edebilir ve hangi malzemelerin bulunduğunuza göre belirlenen tarifler oluşturabilir.

En iyi saldırı şekli savunmadır, bu yüzden bir LifeSmart akıllı fiş ile meydana gelmeden önce tek bir tıkla çamaşır makinesi sızıntılarını, fişte unuttuğunuz ütü aklınız da soru işareti kalmadan kapatabilirsiniz.

Nesnelerin İnterneti (IoT) en yaygın olarak, çamaşır makineniz, buzdolabınız veya kurutma makineniz olsun, genellikle İnternet ile ilişkilendirmediğimiz WiFi özellikli cihazlardan bahsederken yaygın olarak kullanılır. Akıllı telefonunuzdaki bir uygulamayı kullanarak bu cihazların çoğuyla etkileşime girebileceksiniz ve çevrimiçi olduğunuz sürece uzaktan erişimin tadını çıkaracaksınız.

7- Kablo Ve Yapısal Kablolamaya Son!

Akıllı ev sistemleriyle en büyük değişkenlerden biri bağlantıdır.Birçok akıllı ev sistemi ürünü yeni kablolar gerektirmez ve bunları mevcut evinize kolayca uyarlayabilirsiniz.

Elektrikle çalışmanız gerekiyorsa, kendiniz yapmaya yetkili olmadığınız sürece bir elektrikçi yardımıyla halledebilirsiniz.

Lifesmart akıllı ev ürünleri, normal elektrik kabloları üzerinden herhangi bir komut gönderir, böylece daha fazla kablolamaya ihtiyacınız olmaz.Enerji hatları üzerinde kontrol edilen akıllı ev ekipmanı kullanıyorsanız, kablolama konusunda da çok endişelenmenize gerek yoktur. Bir dizi duvar içi verici kullanarak ışık gruplarını kontrol edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir