Band Steering Nedir? (Bant Yönlendirme)

Band Steering Nedir?

Bu makalemizde sıkça duyulan ve merak edilen band steering nedir? sorusunu cevaplayacağız.

Band Steering özelliği, çift bant özellikli istemcileri çift bantlı AP’lerde 5 GHz bandında kalmaya teşvik eder. Bu özellik, tek bant istemcileri için 2,4 GHz bandındaki kaynakları boşaltır.

Band yönlendirme özelliği 5 GHz bandında çalışabilen ve özelliği 802.11ac’ı destekleyen kablosuz cihazlarınızın, 5 GHz aralığında çalışması istenir. 5 GHz bandının birçok avantajı vardır. İlk olarak, 5 GHz frekans aralığında daha fazla kanal vardır. Kanallar arası girişim bu sayede azaltılır. İkincisi, 5 GHz bandında, 40 MHz veya 80 MHz kanal genişliğini kullanmak mümkündür; bu, modern kablosuz Wi-Fi adaptörleri için veri hızını önemli ölçüde arttırır.

Band Steering, yerel prob yanıtı etkinleştirilmiş ve etkin değilken çalışmalıdır. Erişim Noktası, 2.4GHz bandına bağlanmak isteyen 5GHz özellikli istemcilerden “gizleme” mantığına sahiptir. Ancak, yerel prob yanıtları devre dışı bırakılırsa, kalıcı 2,4 GHz istemcilerin 5 GHz olarak tanımlandıktan sonra bile 2,4 GHz bantlarında ilişkilendirilmesine izin vermek işe yaramayabilir.

Ubnt markasının Unifi model AP’lerinde band streering özelliği bulunmaktadır. Unifi modellerini incelemek için buraya tıklayın.

Temelde bu, erişim noktasının bir istemci cihazdan hem 2.4GHz hem de 5GHz bantlarında ilişkilendirilmesi talebini duyar ve 2.4 GHz isteğine değil, yalnızca 5GHz ilişkilendirme isteğine yanıt vererek istemciyi yönlendirir. Ko-kanal parazitini azaltır ve 2.4GHz’i boşaltarak bant genişliği kullanılabilirliği için kullanıcıların daha iyi bir genel dağıtımını sağlar. Bant yönlendirme çalışması için  2.4 GHz ve 5 GHz ağlarına aynı isimleri vermeniz yeterli olucaktır.

 

Steering Modları:

  • Tercih-5GHz
  • Kuvvet-5GHz
  • Bant Dengesi

Tercih-5 GHz:

AP’yi tercih-5GHz bant yönlendirme modunu kullanacak şekilde yapılandırırsanız, aşağıdaki koşulların tümü yerine getirilirse Erişim Noktası bir istemciden 2,4 GHz prob isteklerine yanıt vermez.

  • İstemci zaten 5GHz bandında Erişim Noktasını probladı ve bu nedenle 5GHz bandında prob gönderebildiği biliniyor.
  • İstemci şu anda 2.4GHz radyoda bu Erişim Noktasına bağlı değil.
  • İstemci son 10 saniyede 8’den az problama isteği gönderdi. İstemci son 10 saniye içinde 8’den fazla prob gönderdiyse, tercih ettiği bandı kullanarak bağlanabilecektir.

 

 

Kuvvet-5GHz:

Erişim Noktası zorla 5 GHz bant yönlendirme modunda yapılandırıldığında, aşağıdaki koşulların tümü yerine getirilirse Erişim Noktası bir istemciden 2,4 GHz prob isteklerine yanıt vermez:

  • İstemci zaten 5GHz bandında Erişim Noktasını probladı ve bu nedenle 5GHz bandında prob gönderebildiği biliniyor.
  • İstemci şu anda bu Erişim Noktasının 2.4GHz radyosunda ilişkilendirilmemiş.
  • Tüm çift bant istemcileri 5GHz telsize bağlanmak için itilir.

 

Bant-balance:

Bu bant yönlendirme modunda AP, istemcilerin yükünü kullanır ve RSSI bilgileri iki radyo arasındaki istemcileri dengeler ve mevcut 2.4GHz bant genişliğini en iyi şekilde kullanır. Bu özellik, 5GHz bandının 2.4GHz bandından daha fazla kanala sahip olduğunu ve 5GHz kanallarının 40MHz’de çalışırken 2.4GHz bandı 20MHz’de çalıştığını dikkate alır.

İlgili Yazıları incelemek için tıklayın.

Bu habere de bakabilirisiniz

Modeme Bağlanan Cihazları Görme ve Engelleme

Cihazların yönlendiricinizin İnternet bağlantısına bağlanmasını engellemek için erişim kontrolü özelliğini kullanın. Not : Erişim kontrolüne sahip …

En İyi Superbox Antenleri Tavsiyesi

Superbox İle En Uyumlu Antenler Merhabalar, bugünkü yazımızda en iyi superbox antenleri sizler için sıraladık. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir