Bant Genişliği (Bandwidth) Nedir?

Bant Genişliği Nedir

Merhaba bugün ki yazımız da Bant Genişliği nedir? Wifi Arasında ki bağı sizlere anlatacağım. İlk olarak Bant genişliği (Bandwidth), pc bağlantı veya  internet sağlayıcınızın üzerinde 1 saniye içerisinde verileri  bir noktadan diğer noktaya iletme kapasitesine nedir. Kapasite kelimesi burda, verilerin iletim hızını açıklar.

Bu tanıma binayen yanlış anlaşılma olmaması için Bant genişliği, internet hızınızın bir ölçümü olarak düşünmemelisiniz. Bant genişliği 1 saniye içerisinde bit (b/s) cinsinden ifade edilir. Modern internet bağlantıları, çoğunlukla verilen aktarımını  saniyede milyonlarca bit, her saniye olarak  megabit veya Mb/s veya her saniye için de  milyar (bit/saniye) olarak  ölçülen çok daha büyük bir kapasiteyi bize açıklayan bir terimdir.

Bant Genişliği Kullanımı

internet bağlantınız  ne kadar çok bant genişliğini içeriğinde barındırıyorsa, veri tek gönderim de iletilir ve sorunsuz alınır. Günlük hayata benzeştirmek istersek akan bir suyu benzetebiliriz ne kadar çok akar ve su borusu geniş ise o kadar su bize ulaşmış olur. Bant genişliği’nin de çalışma prensibini bu şekilde düşünebiliriz. Bant genişliği kapasitemiz ne kadar geniş ise veri aktarımımız da o kadar fazla gerçekleşir.

Yüksek olmayan Bandwidth sahip bir internet ağı, yüksek veri hızına sahip bir ağ ile bağlantı kurabilir. Unutmamalıyız ki bağlantı kurduğumuz ağ bağlantılarında daha fazla olan ağlar iletilen veya iletilmek istenen diğer ağa göre hızlı alır ve gönderir.

İnternet sağlayıcılar, ağlarındaki tüm fonksiyonlar için ne kadar bant genişliğine sahip olmaları gerektiğini hesaplarlar. Hesapladıktan sonra, internet ağlarının bir  seferde ağ bağlantısını kullanabilecekleri maksimum kullanıcı sayısını hesaplamaları  ve ardından kullanılan fonksiyonlara göre bant genişliği kapasitesini bu sayı ile çarparak elde bant genişliği hesaplanmış olur.

Bandwidth, her ne kadar internet sağlayıcınızla ilgili bir durum olarak gözükse de ekstra maaliyet olarak karşımıza çıkar. Çünkü eğer kullanmış olduğunuz servis sağlayıcınız daha fazla bant genişliği hizmeti sağlarsa buna göre de ücret artışı beraberinde gelir. Örnek olarak  Netflix Blu TV yada diğer uygulamalar gibi ücretli dizi veya film sitelerinin de sahip oldukları bant genişlikleri fazladır. Bu nedenle takılma yaşamadan izleyebilirmeniz için bant genişliğinizin fazla olması önemlidir.

En İyi Access Point İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.

Check Also

Kablosuz İnternet Servis Sağlayıcıları – İnfinet Wireless Çözümleri

İnfinet Wireless Çözümleri Günümüzde, Dünya çapında en yeni kullanılan ve 300’den fazla internet servis sağlayıcıları …

Berqnet Firewall Nedir? Hotspot ve Loglama Cihazları

Berqnet Firewall Nedir? Berqnet Firewall cihazlar, daha önce oluşturulmuş birçok güvenlik bilgilerine dayanılarak, hem giden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir