En İyi Access Point Önerisi 2020

Access Point Nedir?

Merhabalar, öncelikle bu makalemizde access point önerisi konusuna değineceğim. Kullanıcılar bu ürünleri alırken daha doğru tercih yapmasını sağlayacağız.

Her geçen gün gelişen teknolojiyle access point kullanımları da her alanda kullanılmaktadır.  Kullanıcılar access point seçimi yaparken kararsız kalmaktadır. Bunun nedeni piyasada birçok markanın access point ürünü bulunmasıdır ve bu modellerinin teknik özellikleri hakkında kullanıcıların teknik bilgisi olmamasından kaynaklıdır.

En İyi Access Point Önerisi

 

Genel olarak çoğu kullanıcı access pointi modem olarak bilinmektedir.  Fakat modemle access point birbirlerinden çok farklı kavramlardır. Modem dsl yani telefon kablosu üzerinden gelen interneti kablolu veya kablosuz olarak aktarır. Access point’de ise herhangi bir dsl kablosu girişi yoktur. Modemden gelen interneti farklı noktalara taşımak için kullanılır. Kablolu bağlantıyı kablosuza çevirdiği gibi kablosuz bağlantıyı da kablosuza çevirmektedir. Böylelikle kablolu veya kablosuz bağlantılara erişemediğimiz noktalarda access point kullanarak interneti farklı noktalara dağıtırız.

Genellikle Türkiye’deki kullanıcıların çoğu kendi hizmet aldığı ağ sağlayıcılarının vermiş olduğu modemler ile internete bağlanırlar. Ağ sağlayıcılarının verdikleri modemlerin özellikleri düşük ve kısıtlı olduğu için kullanıcılar genel olarak, internetin modemden biraz uzaklaşınca bağlantının koptuğunu söylemektedir.Bunun nedeni modemden kaynaklıdır. Bu durumda sorunu çözmek için erişim noktası kullanılması gerekir. . Bunun yanı sıra ev, ofis, otel gibi yerlerde de internet bağlantısının birçok noktaya dağıtmak içinde kullanılmaktadır. Access point nedir sorusunu cevapladıktan sonra en iyi access point önerisi konusuna gelelim.

Access Point Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kullanıcılar özellikle Access point aldıktan sonra kurulum aşamasında sıkıntı yaşamaktadır. Bunun için kurulumu basit ve arayüzü kolay olan Access point tercih etmelerinde öneririm. Ayrıca genellikle kullanıcılar  access point alırken tıpkı modemlerde olduğu gibi 300-600 Mbps gibi kavramlarla karşılaşmaktadır. Kullanıcılar bu özellik de, Access point aldığı zaman bu hızlara erişeceğini düşünmektedir. Fakat durum biraz farklı bu vurgulanan özellikler maksimum desteklediği Mbps bazında hızdır. Ülkemizde ise internet sağlayıcılarının maksimum sağladığı hızlar 8 ile 50 Mbps arasında değişmektedir ve kullanıcılar bu hız aralıklarında ki paketlerden birine sahiptirler. Yani kısacası Access point, varolan internet bağlantınızın hızını arttırmaz. Fakat kablolu ve kablosuz erişmek istediğiniz noktalara dağıtır.

Öncellikle access pointi kullanacağınız alan önemli çünkü kaç m²’lik bir alanda kullanım yapmak istiyorsunuz? veya İç ortam mı yoksa dış ortam da mı kullanmak istiyorsunuz? son olarak dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

  • Anten çekim gücü (dBi)
  • Çıkış (İletim) Gücü (dBm): Kısacası modemin çekim mesafesi diyebiliriz. Örnek; <30dBm(EIRP)
  • Kablosuz Standartları: IEEE 802.11n, 802.11g, 802.11b olarak değişmektedir.
  • Frekans Değeri: Örnek olarak 2.4 Ghz ve 5.0 Ghz gibi özelliklerde belirtilir.

Yukarıda listelediğimiz özellikleri ve Access point kullanılacak alanı ve bağlanılacak cihaz sayısına göre cihaz almanız tavsiye ederiz.

Access Point Tavsiyeleri

İç Ortam Access Point Önerisi

TP-Link TL-WA801ND Access Point

Evde veya normal kullanıcı bir ortam için idealdir.

TP-Link TL-WA801ND Özellikleri: Bridge, Repeater, Router, Mbps Hızı: 300 Mbps  Anten Sayısı: 2

TL-WA801ND Access Point
TL-WA801ND Ürün Tavsiyesi

Mikrotik MAP Lite Mini Access Point

Ofis ve Küçük işletmeler için idealdir.

Mikrotik MAP Lite Mini Özellikleri: Bridge, Repeater, Router, Mbps Hızı: 300 Mbps Anten yoktur.

Mikrotik MAP Lite Mini
Mikrotik MAP Lite Mini Ürün Tavsiyesi

Ubnt UniFi Ac Long Range Access Point

Ofis, Otel, Kampüs, Cafelerde kullanım için idealdir.

Ubnt AC Long Range Özellikleri: Repeater, Router, Mbps Hızı: 300 Mbps, 200 kullanıcı girişli anten yoktur.

Dış Ortam Access Point Önerisi

TP-LINK CPE210 Outdoor Access Point

Küçük işletmeler için idealdir.

TP-Link CPE210 Özellikleri: Repeater, Router, Mbps Hızı: 300 Mbps,

TP-Link CPE210 Access Point

Ubnt UniFi AC Mesh Outdoor Access Point

Kafeler, Kampüs ve dış ortam için idealdir.

Ubnt Ac Mesh Özellikleri: Repeater, Router, Mbps Hızı: 300 Mbps, Anten Sayısı:2

 

 

En İyi Access Point Satın AL

 

 

 

 

Check Also

Parmak İzi Tanıma Cihazları – ZKTeco Teknolojisi

PARMAK İZİ TANIMA CİHAZI Günümüz teknolojisinde güvenlik ve kontrol açısından parmak izi tanıma program ve …

Günümüzün İnternet Teknolojisi: Radyolink İnternet

Radyolink İnternet Dünyası Günümüz  de iş alanları ve ev ortamları içerisinde sıkça duyduğumuz internet teknolojisi …