En İyi Cat Kablo Hangisi

              Cat Kablo Türleri Ve Özellikleri                                

Haberleşme ağlarında oluşan artış sebebiyle meydana gelen karmaşık ağ yapıları Cat kablo kullanım alanlarını artırmış ve En iyi cat Kablo Hangisi sorusu kritikleşmiştir. Bizde bu yazımızda Cat 5, Cat 6, ve Cat 7, kablolarının özelliklerini ve aralarındaki farkları sizin için inceledik ve En iyi cat Kablo Hangisi sorusuna cevap aradık.

Lan Kabloları 

Lan Kabloları (Local Area Network), ayrıntılı kullanım ismi ise Dahili Tesisat Data İletim Kabloları olarak tanımlanır. ANSI, TIA, EIA, ISO,IEC 11801, IEC 61156 gibi uluslararası standartlara sahip Lan kabloları maximum  hızdaki çalışma frekanslarına göre Cat 3, Cat 4, Cat 5, Cat 6, Cat 7 olarak sınıflandırmaya tabi tutulmuştur.

Cat 5 Kablo Nedir ?                                               

En İyi Cat Kablo Hangisi sorumuza kategori 5’in kısaltması olan Cat 5 kablomuzla devam edelim. Cat 5, sinyal taşıma işlemlerinde kullanılan çift ve bükümlü bir kablodur. Ethernet gibi bilgisayar ağları için yapısal kablolama işlevini yerine getirir. Cat 5. görüntü ve ses sinyallerinin iletimini sağlar. Cat 5, sadece 100 Mhz’e kadar  yapılması gereken testleri karşılayabilir ve 100 Mbps’e kadar bant genişliğine sahip bir kablodur.

8 telli olan Cat 5 kabloları bağlanabilirliği genellikle RJ45 konjektörleri olarak bilinen 8P8C konjektörleri ile sağlanabilir. Cat 5 kablo için maksimum uzunluk 100 metredir. ISO/IEC11801′e göre uygulama içerisinde kablonun uzunluğu 90 metreyi geçmemelidir. Eğer Cat 5 kablonuzun daha uzun mesafede çalışmasını istiyorsanız tekrarlayıcı veyahut anahtar vb. donanımlar kullanılabilir.

Cat 5, kablolarda yaşanılan bir sorun belirli bir mesafeden sonra yaşanan frekans aralığının düşmesi problemidir. Bu sorunu  azaltmak ve bant genişliğini artırmak amacıyla Cat5e kabloların üretimi sağlanmıştır. Aynı frekansı ileten Cat5e kablolarının özelliklerinden biri iç direncinin Cat 5’e  göre daha düşük olmasıdır. Aynı zamanda Cat5’e göre daha sert yapıda tasarlanmıştır. Cat5e kablolarının gigabit düzeyinde veri taşıma kapasitesi mevcuttur.

Zırhlı olarak üretilen Cat kablolar ISO Class D standartlarına göre test edilirler ve mekanik dayanım gerektiren alanlarda 155 Mbit-Sn hıza kadar çalışan bilgi iletişim sistemlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Uygulanacak kablo uzunluğu ISO/IEC11801ve EN 20173’e göre 90 metreyi geçmemelidir. Üretiminde yalıtkan malzeme olarak polietilen maddesi kullanılmıştır.

Cat 6 Kablo Nedir ?  

En İyi Cat Kablo Hangisi sorumuza Cat 6 Kablolar ile devam ediyoruz. Cat 6 kablolar ofislerde sıklıkla kullanılan IP telefon sistemleri, ethernet bağlantıları veya CCTV güvenlik kamera sistemleri gibi haberleşme alanında çok yaygın olarak kullanılır. Kullanımları ses ve görüntü sinyallerinin iletilmesidir. Cat 6 Kablolar 250 Mhz’lik frekansların iletilmesinde elverişli olup saniyede 1 Gbit veri taşıma özelliğine sahiptir. Cat 6 kablolarının izin verdiği maximum uzunluk ise 100 m’dir. 8 tele sahip olan Cat6 kablolarının bağlantısı Cat 5’de ki gibi genellikle RJ45 konjektörleri olarak da bilinen 8P8C konjektörleri ile rahatlıkla yapılabilir.

Cat kablolar Zırhlı olarak üretilirler ve  ISO Class D standartlarına göre test edilirler ve mekanik dayanım gerektiren alanlarda 155 Mbit-Sn hıza kadar çalışan bilgi iletişim sistemlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üretim aşamasında yalıtkan malzeme olan polietilen maddesi kullanılmıştır. Uygulanacak kablo uzunluğu ISO/IEC11801ve EN 20173’e göre 100 metreyi geçmemelidir.

Cat 7 Kablo Nedir ? 

En İyi Cat Kablo Hangisi sorumuza Cat 7 Kablolar ile devam ediyoruz. Cat 7 kablolar  600 Mhz’lik frekans geçişlerinde oldukça elverişlidir. Saniyede Cat 7 kablo 10 Gbit   veri taşıma kapasitesine sahiptir. Cat 7 4 çift ve 8 telden oluşan kablolar bağlantılarını GG45 konjektörü ile sağlayabilirsiniz. Parazitlerden etkilenmeyerek çok daha verimli veri aktarımı sağlanması amacıyla koruma kılıfı diğer üretilen kablo türlerine nazaran daha fazladır. Cat 7 kablolarının kullanım alanı  telekomünikasyon ve veri transferlerinizin gerekli olduğu uygulamalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Cat 7 Kablolar üretiminde her biri ayrı ekranlanmış, ortak ekranlanmış ve ekranlanmamış olmalarına göre 3 ana kategoride üretilirler. Ekranlı olan kablolar, ekranlı olmaları sayesinde elektromanyetik girişimden etkilenmezler ve daha verimli bir haberleşme sunabilir kullanıcılarına.

Cat5, Cat6 ve Cat7 Kablolar Arasındaki Farklar

  • Cat kablolarda frekans kıyaslaması yapıldığında cat 5 kablolarına nazaran Cat 6 ve Cat 7 daha avantajlıdır.
  • Cat kablolarda Cat 5 ve Cat 6 göre maliyet olarak bakıldığında Cat 7’ye göre daha tercih sebebidir.
  • Cat kablolarda koruma sınıfında da Cat 6 ve Cat 7 size kullanışlı bir kablo desteği sağlarlar.
  • Cat kablolarda veri taşıma kapasitelerinde  Cat 6 ve Cat 7 kablolar aynı donanıma sahip olsalar da Cat 6 kablolar kullanım kolaylığı olarak öne çıkar.
  • Cat kablolarda maximum çalışma sıcaklığı cat 6 kablolarda en fazladır.

Size küçük bir hatırlatma Prosesin istediğiniz şekilde işleyebilmesi ve sisteminizdeki bağlantı elemanlarının ihtiyaçlarının doğru belirlenebilmesi için ve daha sonrasında da teknik ihtiyaçlar ve şartnamelere uygun kablo seçimi çok önemlidir.

En İyi Cat Kablo için buraya tıklayınız.

En İyi Cat Kablo İçin Tıklayınız

 

 

Check Also

Ubiquiti – UniFi Ailesi Wi-Fi 6 Teknolojisi Nedir?

Ubiquiti – UniFi Ailesi Wi-Fi 6 Teknolojisi  Wi-Fi 6 Teknolojisi, 802.11a / b / g …

Tp-Link M7650 LTE-Advanced Mobile Wi-Fi Cihaz İncelemesi

Tp-Link M7650 LTE-Advanced Mobile Wi-Fi Cihazı Tp-Link M7650 Cihazın üretim ve kullanım amacı gün içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir