Günümüzün İnternet Teknolojisi: Radyolink İnternet

Radyolink İnternet Dünyası

Günümüz  de iş alanları ve ev ortamları içerisinde sıkça duyduğumuz internet teknolojisi içerisinde radyolink internet kavramı çok duyulur oldu. Dünya üzerinde gelişmiş ülkelerde 1950’li yıllarda kullanılmaya ilk olarak başlanan radyolink internet teknolojisi ise bizim ülkemiz içerisinde ise yerli üretimle beraber ülkemiz de son zamanlar da sıkça proje bazlı radyolink internet kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Ülkemiz de radyolink internet sistemi İlk olarak  Turkcell operatörü tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Radyolink internet dünyası, teknoloji olarak çalışma prensibi içerisinde iki farklı merkez içerisinde veri ve bilgi transferini sağlamak ve karşılıklı noktalar oluşturarak iletişim ağı kurulması amacıyla iletilen bir teknolojidir.

Radyolink internet sistemi içerisinde hedefler arası kuvvetli iletişim kurmaya yarayan elektromanyetik dalgalar yayan bir sistem olarak kullanılacaktır. Genel olarak kullanım alanı Telefon iletişimi ve yayıncılık sektöründe kullanılmaktadır.

Radyolink sisteminde veri aktarımı ve iletişim ağı engebeli araziler içerisinde yaşanılan iletişim zorluğu alanların da radyolink internet teknolojisinin yaydığı güçlü ve aktif sinyaller ile sorunsuz bir şekilde iletişimin sağlanmasını gerçekleştirir. Teknolojik gelişmeler son dönemlerde radyolink teknolojisi alanında belirgin bir şekilde ilerlemeler kaydedilmesine olanak tanımıştır.

Radyolink internet teknolojisi içerisinde 10 Ghz’e kadar veri hızına sahip, 155 Mbps hızında veri iletişime sağlayan ve 2000 den fazla kanal sayısına imkân tanıyan radyolink teknolojisi, en çok da kullanılacak alanlar içerisinde sinyallerin çok iyi olmadığı alanlar içerisinde arazi kısmında ve 4,5G-5G teknolojisi gibi akıllı telefonlarda internet bağlantısının kurulmasında aktif olarak kullanımı mevcuttur.

Radyolink İnternet Kullanım Alanları

Radyolink teknolojisi içerisinde diğer ismi ise Metro Ethernet İnternet olarak da duymuş olabilirsiniz. Kesintisiz ve güçlü bir internet erişimin sağlanmasında kullanılan radyolink teknolojisi, birçok şirket, firma tarafından kullanılır. Kullanıldığı alanlar ise şunlardır:

  • Hastaneler
  • Turizm merkezleri, Oteller, Plazalar, AVM’ler
  • Finans kurumları, şirketler, kamu kurum ve kuruluşları
  • Eğitim kurumları, üniversiteler, teknopark alanlarında
  • Organize sanayi bölgeleri olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır.

Radyolink frekanslarının sorunsuz iletimi sırasında atmosfer, hava durumu, dünyanın yarıçapı gibi dış etkenler frekans iletiminin verimli olmasını engelleyen hususlar arasında yer almaktadır. İki merkez arasında proje kapsamında mesafeler arasında yukarıda saymış olduğumuz olumsuz etkenler göz önüne alınarak radyolink sistemleri kurulmalıdır.

Radyolink Sistemleri Ne İşe Yarar?

Radyolink sistemlerin içerisinde kullanım alanı olarak sinyaller çok geniş bir alanda yayılım sağlamazlar. Oluşturulan manyetik alanlar proje kapsamında birbirini gören istasyonlar arasında doğrusal dalga içerisinde sinyallet içerisinde iletişimin sağlanmaktadır. Kurulan noktalar arasında mesafeler arttıkça tekrarlayıcı radyolink merkezleri kullanılmalıdır.

Tekrarlayıcı radyolink terminaller temel işlev olarak yayılan sinyalin güçlendirilmesine yardımcı olur. Bu nedenle frekansının kuvvetli olmasına dikkat edilmelidir. Günümüzde telefon GSM operatörleri (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom) radyolink teknolojisini kullanmaktadır.

En İyi Radyolink Teknolojisi ve Çözümleri için Buraya Tıklayabilirsiniz..

Check Also

SMA Dişi PCB Dayanağı Konnektör 50R 18GHz

SMA Dişi PCB Dayanağı Konnektör 50R 18GHz SMA Dişi PCB Dayanağı Konnektör 50R 18GHz SMA …

Pasif GPS Anteni uFL 15x15mm 1dBi

Pasif GPS Anteni uFL 15x15mm 1dBi Pasif GPS Anteni uFL 15x15mm 1dBi Pasif GPS Anten, yalnızca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir