İnternet Erişimi – Modemler

Network Sistemi – Modemler ve Özellikleri

Modemler  adlı yazımızla  sizler için her geçen gün gelişen network sistemi içerisinde ihtiyacınıza en uygun  modemi seçmeniz de yardımcı olabilmektir. Dünya üzerinde internet her geçen gün etkisini artırmakta bizler de gelişen teknolojinin gerisinde kalmama En İyi Modem cihazı kullanmalıyız.

Öncelikle modem cihazların ne olduğunu anlatmaya çalışalım: Modem kelimesi günümüze modulatör ve demodulatör adlı iki kelimenin kaynaşmasıyla bir araya gelmiş bir terimdir. Bu iki kelimenin birleşimi olarak kullanılmasının sebebi sayısal verilerin telefon hatlarından geçebileceği forma getirilmesine modülasyon denir. Ulaştırılmak istenilen verileri ise tablet telefon veya bilgisayarlar formatında iletilebilmesine ise demodülasyon işlemi denir.

Yaptığımız tanımlardan sonra modemler en basit anlamıyla internete bağlanabilmek, dünya üzerinde haberleşmemizi, akılı cihazları kontrol etmemizi sağlayan cihazlara modem denir. Peki biz modemleri  nasıl kullanırız? Dünya üzerinde ki internet hattını evimiz de iş yerimiz de hatta cep telefonlarımız da kullanabilmemiz için modemlere ihtiyaç duyarız.

 Modemler sayesinde bilgi veri aktarımını sağladığı için bu cihazlar, ev veya iş ortamınızdan bağlanarak ev modun da çalışma kolaylığı da sağlıyor kullanıcılarına. Modemler, bilgi servislerinden araştırmalar, internete bağlanarak dünya üzerindeki haber ve gelişmeleri yakından takip etme, e-mail teknolojisi  sayesinde bütün dünyayla iletişim içerisinde olmaya ve sayamadığımız birçok hizmeti sizler için sağlayabiliyor. İnternet bağlantısına sahip sahip kullanıcılar için En İyi Modem‘e sahip olmanız önemli bir kriterdir.

Modemlerin Genel Özellikleri

Voice Özelliği

Bahsetiğimiz özellik de modemlerinizi telesekreter gibi kullanılabilme imkanı veriyor. Telesekreter özelliğinin yanısıra  voice özelliği sayesinde modem, birçok işleve sahip bir santral görevini de yerine getiriyor. Modeminiz de voice özelliğini kullanabilmeniz için birkaç yazılıma ihtiyaç duyabilirsiniz.

Veri Sıkıştırma

Özellikle .text destekli dosya transferleri sırasında zaman yönetimi sağlayan  veri sıkıştırma özelliği popülerdir.  Bu formata sahip dosyaların  iletimi sağlanırken  veri sıkıştırma özelliği sayesinde 2 – 4 kat daha hızlı bir alışveriş sağlanır.

Hata Düzeltme

Modemlerin genel özelliklerinde hata kalitesi düşük olduğunda ya da modeminizin hızlı çalışması durumunda otomatik olarak yaptırılabilen hata düzeltme işlemi önemli bir özellik durumuna geliyor. Hata kontrol özelliğinin sorunsuz halledilebilmesi için her iki uçta yer alan modemin bu özelliği destekliyor olması önemlidir.

Yazımızda günümüzün teknolojilerini takip etmek için modemleri tanıtmaya ve özelliklerinden bahsetmeye çalıştık. Doğru modeminizi seçebilmeniz yukarıdaki özelliklere sahip bir modem kullanmanızı öneririz.

Modem ve Access Point Önerileriniz için Buraya Tıklayabilirsiniz.

 

 

 

 

Check Also

Wi-Fi Analyzer Programı – Wifi’niz Ne Kadar Hızlı ?

 Wi-Fi Analyzer Wi-fi Analyzer; Wi-fi kullanırken her zaman hızımızın yüksek olmasını isteriz, evde veya iş …

WiFi Şifresi ve WiFi Adı Nasıl Değiştirilir?

WiFi şifresi nedir ? Kablosuz bağlantı alanı Wifi’nin açılımı Wireless Fidelity’dir. İnternete erişim sağlamak isteyen  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir