İnternet Hızı ve Wi-Fi Gücünü Artıracak Öneriler

İnternet Hızı ve Wi-Fi Gücünü Artıracak Öneriler

İnternet kullanıcıları olarak en çok karşılaştığımız sorunlarda tabi ki internet hızının yavaşlığı ve Wi-fi sinyal çekim gücü problemleridir. Şuan günümüzde artık birçok cihazımız internet üzerinden kullanımını sağlamaktayız bu yüzden de internet hızı bizim için önemli bir paya sahiptir. Yazımız da sizler için hem Wi-fi sinyal gücü hem de daha iyi bir internet hızına erişebilmeniz için alternatif birkaç öneriyi yazımızda derledik.

internet hızımızı nasıl artırabiliriz sorusunu cevaplamadan önce bir soru daha sormalıyız. Çünkü birçok yerde yaşanılan sıkıntı oturduğumuz yerlerde ki altyapı sıkıntılarıdır ve bunun sonucunda yüksek bir internet  hizmeti alamamamız sonucuyla karşılaşırız.  VDSL veya ADSL kullanan kullanıcılar Fiber internet kullanana kullanıcılara oranla daha çok bu sorunla karşılaşabiliyorlar.

İnternet hızımızın düşük olmasının birden fazla sebebi  olabilir. Pc’niz de ki programlar, Wi-Fi hızınızı azaltan sebepler olarak karşımıza çıkarlar ve çoğu karşılaşılan ise modeme bağlı kablolar  da  internet hızını olumsuz etkileyebiliyor. Eğer internet hızınızdan memnun değilseniz, mutlaka yazımızı okumalı ve tavsiyelerimizi deneyimleyerek internet hızınızı artırabilirsiniz.

İnternet Hızımızı Artırmanın Yolları

 • Altyapı Hizmetinin Sağladığı  İnternet Hızı

İlk önerimizi oluşturan ise hepimizin karşılaştığı altyapı problemleridir. Çok yüksek hızlı bir internet paketi kullansak da altyapı hizmetiniz internet hızınızı yeterince desteklemediği sürece paketiniz de interneti verimli bir şekilde kullanamazsınız. İnternet paketlerinizi almadan önce yapmanız gereken ilk olarak altyapınızın ne kadarlık bir internet hızını desteklediğinizi öğrenmeniz olacaktır. Şunu da göz ardı etmemelisiniz müşteri hizmetlerinin müşterilerine ilettiği hızlar çoğunlukla gerçek internet hızını vermez. Tahmini olarak söyledikleri internet hızının daha düşük çıkmasının sebebi ise oturmuş olduğunuz binanın altyapıları hakkında detaylı bilgiye sahip olmamalarından kaynaklanmaktadır.

Bölge müdürlükleri genel prosedür olarak apartmana gelerek gerekli testleri gerçekleştiriyorlar. Bu testler sonucunda binanızın  ne kadar hız alabileceğinizi size iletilmiş oluyorlar. Size iletilen hızdan fazlasını beklemek veya bunu artırmaya çalışmak gereksiz bir çaba olacaktır.

 •  Modemi merkezi bir konuma yerleştirmelisiniz.

Modemden yayılan sinyaller bulunduğu ortamla etkileşim içerisindedir. Duvar, cam, tuğla veya farklı elektronik cihazlar Wi-Fi sinyallerinde bozulmalara ve sinyal kayıplarına neden olabiliyor. Bu durum da direkt internet hızınızı doğrudan etkileyen bir sebeptir.

Wi-Fi gücünü tam olarak kullanabilmeniz için  modeminizi mümkün olduğunca iş yeriniz de veya eviniz de merkez alanda olmasını sağlayın Modemin ön ve yan kısımlarında duvar vs. gibi alanların olmamasına dikkat etmelisiniz. Modemin yerini değiştirmenize rağmen Wi-Fi gücü değişmezse bir sonraki önerimizi deneyebilirsiniz.

 • Modemin yanında farklı elektronik cihaz bulundurmamaya dikkat ediniz.

Buzdolabı fırın gibi aklınıza gelebilecek beyaz eşyalar direkt olmasa da kablosuz ağa bağlı veya farklı sinyaller kullanıyor. Bunlara ev sinema sistemleri, Bluetooth ses sistemleri, televizyonlar da dahildir. Modeme çok yakın yerleştirilmiş olan biraz önce saydığımız cihazlardan olabildiğince uzak konumlandırmaya çalışmalısınız.

 • İnternet kablolarını kısaltmayı ve değiştirmeyi deneyebilirsiniz. 

Modemlerde bulunan ve internet akışını gerçekleştiren kablolar internet hızınızı doğrudan etkileyen önemli bir durumdur. Eğer internet bağlantınızı eski veya uzun bir kablo ile gerçekleştiriyorsanız  yüksek ihtimal intetnet hızınızın çok altında bir internet kullanıyorsunuz demektir. Bunu çözmenin tek yolu internet kablolarınızı değiştirmekten geçmektedir. Modem kablolarını internet üzerinden dahi kolaylıkla temin edebilirsiniz.

 • Modemi kapatıp tekrar açın ya da reset işlemini gerçekleştirin.

 • Modemi kapatın,
 • 10 saniye bekleyin,
 • Tekrar açın.

Çoğu zaman internetimiz ile alakalı sorunlar yaşarız ve müşteri hizmetlerine danıştığımız da onların da ilk önerileri modeminizi kapatıp açmayı denediniz mi olmuştur. Aslında bu tavsiye çoğu zaman anlamsız gelebilir ama önemlidir. Modemler uzun zaman aynı Ip adresinden internet bağlantısı aldığınız da tamamen yoğunluğa bağlı olarak internet hızında düşüşlerle karşılaşabiliriz. Kapatıp açma işlemi sonrasında yeni bir Ip ile sorunsuz internet keyfini yaşayabilirsiniz.

Uzun süre açık kalan modemler ısı olarak yükselir. Bunun sonucunda aşırı ısınmaya  başlayan modemler  donanımsal olarak birkaç sorunla karşılaşır. Bu sebeple modemi belirli aralıklarla kapatıp, 10 saniye bekledikten sonra yeniden açabilirsiniz.

 • Modem güncellemelerini sürekli kontrol edin

Tüm elektronik cihazların belirli aralıklarla güncellenmeleri gerekmektedir Bu durum elektronik cihazlar için önemli bir durumdur Cihazlara yönelik olan bu güncellemelerin amacı ise genel manada cihazların performansını artırma ve en çok da cihaz içerisinde sorunların halledilmesi üzerine güncellemeler gönderilir  Bu cihazlara modemler de dahil.

 • İnternet ağınızın güvenliğini arttırın

wifi şifre değiştirme

 • Modem arayüzüne giriş yapınız.
 • Kablosuz ağ sayfasına giriniz.
 • Güçlü bir şifre oluşturunuz.
 • Tamam’a tıklayınız.

İnternet Hızınızın yavaşlığından şikayette bulunurken izniniz 0lmadan internet ağınızı kullanan kullanıcılar olabilir Bu durum da internet hızınızın yavaşlığına sebep olabilir. Kullanmış olduğunuz modeminiz de eğer bir  Wi-Fi parolası yoksa  komşularınızın veyahut diğer kullanıcılar farkında olmadan ağınızdan internet hizmeti alıyor olabilirler. İnternet ağınızın güvenliğini artırmak için ilk yapacağınız şey güçlü bir wi-fi şifresi koymanızdır.

 • Sinyal Güçlendirici Satın Alabilirsiniz.

wifi gücü arttırma

Odaları birbirinden uzak olan ev veya çalışma ofislerinde  Wi-Fi kullanmak her zaman bir sorun olmuştur. Hangi cihazı kullanılırsanız kullanın her odada yüksek bir çekim hızı almanız zordur. Bunu farklı çözüm yolları denemektense Wi-Fi gücü arttırma cihazlarını alarak çözebilirsiniz. Piyasada uygun fiyatlı birçok cihaz bulunuyor. Size ve evinize uygun olanı satın alabilirsiniz. Bu evinizde Wi-Fi kullanmayı önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

Son çare modemi değiştirmeniz gerekiyor olabilir

Modemler, oluşum tabanlı sorunlar mesela yazılımsal veya modemlerin fazla ısınması sebeplerine bağlı olarak tam bir performans sağlayamayabilirler. Bu durumu anlayabilmeniz için  en basit yol ethernet kablosuyla internete bağlandıktan sonra güvendiğiniz bir siteden hız testi gerçekleştirerek de kontrolünü sağlayabilirsiniz. Yukarıda sizin için sıralamış olduğumuz tavsiyeleri gerçekleştirdikten sonra hala internet hızınız da düşüklük yaşıyorsanız sorun modeminizden kaynaklanıyor olması yüksek ihtimaldir.

İnternet Hızı ülkemiz için kullanıcılarına yönelik büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. fiber interneti kullanmakta olan kullanıcılar dahi internet hızının yeteri kadar olmadığı konusun da yorumlarda bulunuyorlar. Bina ve sokak altyapınızda büyük sorunlar yoksa, yukarıdaki yöntemleri tek tek deneyimleyerek  internet hızınızı mutlaka arttırabilirsiniz. Wi-Fi gücünü arttıracak önerilerimiz de yine size yarar sağlayacaktır

En İyi Kablosuz Modem Önerilerimiz için Buraya Tıklayabilirsiniz

Check Also

Parmak İzi Tanıma Cihazları – ZKTeco Teknolojisi

PARMAK İZİ TANIMA CİHAZI Günümüz teknolojisinde güvenlik ve kontrol açısından parmak izi tanıma program ve …

Günümüzün İnternet Teknolojisi: Radyolink İnternet

Radyolink İnternet Dünyası Günümüz  de iş alanları ve ev ortamları içerisinde sıkça duyduğumuz internet teknolojisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir