Loglama Yazılımı Nedir? Nasıl Yapılır?

                              Loglama Nedir?

Loglama nedir sorusuna öncelikle Log kelimesiyle başlayalım;  türkçe karşılığı olarak kayıt, kütük gibi anlamlarında olsa da teknik olarak bakıldığında iletişim sağlayan veya herhangi bir donanım içerisinde çalışan yazılımlar için yapılan her işlemin aktive kayıtlarının tutulduğu  bir yazılım yada dosyalar olarak tanımlarız.

Günümüz iletişim dünyasında işletim sistemleri, donanımlar, IOT cihazları, yazılımlar hatta kullanılan sensör sistemine kadar birçok alanda log kayıtları tutulabilmektedir. Tutulan bu loglama kayıtları iletişim kurulan veya çalışan sistemlerde oluşan hata tespitlerinden ve geliştirilmesinden hatta güvenliğinize kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

Size basit bir örnek vermek istiyorum bilgisayarlarımızın ilk açılışından, kullanımımıza ve kapanışına kadar birçok yapılan işlemi işletim sistemlerinde varsayılan olarak loglayabilirsiniz. Tuttuğunuz bu kayıtlar sayesinde oluşan hatalar, izinsiz erişimler, sistem yüküne kadar birçok alanda loglama yazılımı ile sahip olabilirsiniz.

Loglamanın Şirketler için Önemi

Bilişim sistemlerinde güvenliğiniz için ayrıntılı log tutmak  çok önemlidir. Özellikle de siber saldırıların belirlenmesinde ve olay yönetiminin yapılabilmesi için loglama yapmak kritik bir önemdedir. Yapılan bir siber saldırının aydınlatılması için tutulan log kayıtları siber güvenlik uzmanları tarafından incelenebilir ve suçlar ortaya çıkarılır.

Tutulan Log kayıtları gerçekleştirilen siber saldırının niteliğinden, güvenlik açığınızın tespitine kadar birçok noktada siber güvenlik uzmanlarına yön gösterir nitelikte tutulmalıdır.

Loglama Yazılımının Kullanımının Siber Suçlar Açısından Önemi

5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlemesine Dair Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik Kanunu, ISO 27001 gibi bilişim sektörünün en önemli kanun ve standartları log tutmayı esas zorunluluk olarak şart koşmaktadır.

5651 sayılı kanun gereğince ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı yönetmelikleri gereğince  her kurum için, sağlanan bu erişim kayıtlarını tutmakla yükümlüdür. Aynı zamanda tutulan log kayıtları için en az iki yıl saklamakla yükümlü tutulması kararı verilmiştir.

5651 sayılı kanun kurumunuzun güvenliği için zorunlu kılınmıştır. Oteller ve kafeler gibi halka açık bir kurumda ücretli veya ücretsiz internet paylaşımı sağlanıyorsa ve bunun sonucunda bir siber suç işleniyorsa  log kaydı tutmayan bir işletme bu suçtan sorumlu olur. Eğer işletme tarafında log kaydı tutuluyorsa internete kim, hangi saat ve tarihte, hangi IP adres ile bağlandığı ortaya çıkartılır bunun sonucunda da  işletmenizin sorumluluğunu ortadan kaldırmış olursunuz. Bu sayede siber suçlar tespit edilirken doğru kişiler yargılanır. Aksi takdirde altını çizerek belirtmek isteriz ki, bu hizmeti veren kurum ya da kuruluş sorumlu tutulur.

Ancak log toplamak ve toplanan logların analizlerinin gerçekleştirilmesi, doğru cihazlardan doğru bir formatta sağlanmalıdır. Log kaydı almak zor ve birbirine karıştırılması sebebi ile genel olarak da verimli çalışmayan sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Loglama Nasıl Yapılır?

Kurumunuzda doğru bir şekilde loglama yönetim sistemi kurabilmek için öncelikle yapmanız gereken ilk şey alt yapınıza hakim olmak ve gereksinimlerinizi tespit etmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise kapsamların belirlenmesi, loglama kaynaklarının tespiti ve kaynaklardan alınacak logların detay ve içeriklerinin doğru bir şekilde ortaya çıkartılması önemlidir. Ardından da gelişmiş kolerasyon kuralları oluşturmanız gerekir çünkü  siber saldırılara karşı simülasyon sistemleri kurarak güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Ayrıca da  gerçek zamanlı güvenlik yönetim panelleri tasarlayabilirsiniz.

Bu sebeple en iyi loglama için buraya tıklayınız.

Loglama Cihazları için Tıklayınız

 

Check Also

Ubiquiti – UniFi Ailesi Wi-Fi 6 Teknolojisi Nedir?

Ubiquiti – UniFi Ailesi Wi-Fi 6 Teknolojisi  Wi-Fi 6 Teknolojisi, 802.11a / b / g …

Tp-Link M7650 LTE-Advanced Mobile Wi-Fi Cihaz İncelemesi

Tp-Link M7650 LTE-Advanced Mobile Wi-Fi Cihazı Tp-Link M7650 Cihazın üretim ve kullanım amacı gün içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir