Mikrotik Ne İşe Yarar

Mikrotik Nedir?

MikroTik resmi olarak SIA “Mikrotīk” bir Letonya Menşeili ağ ekipmanı üreticisidir. Şirket, kablolu ve kablosuz ağ yönlendiricileri , ağ anahtarları , erişim noktaları , işletim sistemleri ve yardımcı yazılımlar geliştirir ve satışını yapmaktadır. Şirket, 1996 yılında gelişmekte olan pazarlarda ekipman satışı üzerine kurulmuştur.

1997 yılında bize her türlü veri ara birimi ve yönlendirmesi için kapsamlı stabilite, kontroller ve esneklik sağlayan RouterOS yazılım sistemini oluşturuldu. 2002 yılında kendi donanımlarını yapmaya karar verilmesiyle RouterBOARD markası oluşturuldu.

 

RouterBOARD Nedir?

RouterBOARD, RouterOS işletim sistemini çalıştıran bir router hattı olan MikroTik’in bir donanım platformudur. Çeşitli RouterBOARD seçenekleri, kablosuz erişim noktaları ve yönetilen ağ anahtarlarından hizmet kalitesi (QoS) özelliklerine sahip güvenlik duvarı cihazlarına kadar çeşitli uygulama senaryoları sağlar.

Hemen hemen tüm RouterBOARD cihaz modellerine Ethernet üzerinden güç (PoE) ile güç verilebilir ve harici bir güç kaynağı için bir konektör bulunur.

Kablosuz teknolojilerle çalışacak şekilde tasarlanan cihaz modellerinde radyo modülleri için bir miniPCI / miniPCIe yuvası bulunur. Çoğu modelde seri port erişimi için bir konektör bulunur.

RouterOS  Nedir?

RouterOS, MikroTik RouterBoard yönlendiricilerine kurulum için tasarlanmış Linux tabanlı bir ağ işletim sistemidir. Ayrıca PC’ye kurulabilir, güvenlik duvarı, VPN sunucusu ve istemcisi ve kablosuz erişim noktası olan bir yönlendiriciye dönüştürülebilir . Sistem, kablosuz erişim sistemine dayalı sabit bir portal olarak hizmet vardır .

RouterOS, seri bağlantı noktası, telnet , Güvenli Kabuk (SSH), web tabanlı bir arabirim ( WebFig ) veya grafik kullanıcı sağlayan Microsoft Windows tabanlı bir yazılım uygulaması ( Winbox ) ile erişilebilen bir komut satırı arabirimi aracılığıyla yapılandırılabilir. arayüzü bir uygulama programlama arayüzü (API) izleme ve yönetim için özel uygulamaların geliştirilmesine izin verir.

Mikrotik Teknik Destek İçin Tıklayınız.

Check Also

SMA Dişi PCB Dayanağı Konnektör 50R 18GHz

SMA Dişi PCB Dayanağı Konnektör 50R 18GHz SMA Dişi PCB Dayanağı Konnektör 50R 18GHz SMA …

Pasif GPS Anteni uFL 15x15mm 1dBi

Pasif GPS Anteni uFL 15x15mm 1dBi Pasif GPS Anteni uFL 15x15mm 1dBi Pasif GPS Anten, yalnızca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir