Modemler için Güncellemeler

Modem Güncelleme Önemli Midir?

Modem Güncelleme yapılmalı mıdır? yazımızda bu sorumuzun cevabını arayacağız modem üretici firmalar kullanmış olduğumuz modemler için yeni yazılımsal yenilikler veya kullanıma bağlı olarak yaşanılan hataları düzeltmek amacıyla modeminiz düzenli aralıklarla güncellenmektedir.

Modem Güncellemesini Tehlike Olarak Görmeli Miyiz?

Fikrimizce modeminizin ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz sürece modemlerinizi güncellemelisiniz.  Size gönderilmiş bir firmware güncellem sürecinde modeminiz için tehlikeli olabilir. Güncelleme sıraısnda güncelleme herhangi bir kesintiye uğraması halinde çalışan modeminizi kullanılamayacak hale gelme riski mevcuttur. Modem güncellemesi sırasında bilgisayar üzerinden modeme bir kablo vasıtasıyla g-güncelleme yapılırsa riski minimuma indirmiş olursunuz.

Modem Güncellemenin Avantajları Nelerdir?

Modem güncellemeleri cihazınız için bir çok avantajı da beraberinde getirir. Bunlardan bazılarını sizler için açıklamak isterim.

  • Hata Düzeltmeleri: Modeminiz içerisinde kullanım sırasında yazılımında bir hata olması halinde güncelleme sayesinde yazılım hataları son bulur.
  • Güvenlik seçeneklerinin güncel olması: Modeminizin aldıktan sonra her an gelişen teknoloji modeminizi sağlayan güvenlik seçeneklerini de değiştirdi. Önceki yıllar da modem güvenliği WEP ve WPA  güvenlik koruması kullanılıyorken şimdi ise modeminizde ki güvenlik koruması WPA2 ile sağlanmaktadır.
  • İşlevselliğini Arttırmak: Modeminiz için gönderilen güncelleme içerisinde yeni özellikler de eklenmektedir. Örnek vermek istersek modeminiz de kullanabileceğiniz misafir ağı veya evebeyn denetimini sağlamanız gibi yeni özellikler sizleri beklemektedir. Modem markanızın web sitesini sıklıkla ziyaret ederek en son ki güncellemeleri takip etmeli ve eklenen yenilikleri kendi modeminiz de kullanımına başlayabilirsiniz.

Modem Firmware Güncelleme

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bilgisayarınız ve modeminiz arasında kablolu bir bağlantı kurmanızı tavsiye ediyorum. Sonrasında ilk adım olarak;

-Modeminizin arayüzüne giriş yapmalısınız.

Bunu sağlamak için Chrome Explorer gibi  tarayıcılar üzerinden açtıktan sonra modeminizin IP adresini adres çubuğuna yazınız.

Ip adresiniz modemin arka tarafında barkod şeklinde yazılı olarak yer alır. Birçok modelde  saymış olduğumuz adreslerden 192.168.1.1 – 192.168.2.1 – 192.168.0.1 giriş yaparsınız.

Modeminiz ile alakalı bilgilere sahip olduktan sonra modeminizin üretici firmasının yazılımlarına ulaşabilmeniz adına internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.. Güncellemeler kısmında indirme seçeneklerini göreceksiniz. Devam ediniz ve modeminizin modeline uygun yazılım güncellemesini bilgisayarınıza indiriniz.

Sonrasında modeminizde ki güncellemeye. İlk olarak modeminizde ki güncelleme bölümünü bulmalısınız. Bunun için modeminizin arayüzüne giriş yapınız ve sol kısımda ki yönetme seçeneğine tıklayınız.Farklı modemler de bu bölüm araçlar sekmesi olarak da karşınıza çıkabilir.

Firmware yükseltme kısmına ulaştıktan sonra; web sitesinden indirdiğimiz dosya üzerinden Güncellemeyi başlat butonuna tıklayınız.

Güncelleme sırasında elektrik ve internet ile işlemleri askıya almanız da fayda var. Elektrik bağlantısının anlık dahi kesilmesi modeminizin firmware ın ulaşılamaz hale gelmesine sebep olur. Bu sorunla karşılaşma ihtimaliniz modeminizi kullanamamanız demektir.

Modem güncelleme sona erdikten sonra yeniden başlatılmalıdır. Modeminizin güncellemesinin yeniliklere adapte olduğunu kontrol edilmesi için modeminizin durum sekmesinden kontrolünü sağlayabilirsiniz..

En İyi Modem ve Router Seçenekleri için Buraya Tıklayabilirsiniz..

 

Check Also

853MHz~883MHz 90 Derece Katlanabilir Rf Anten 2.3dBi 142mm SMA Male

853MHz~883MHz 90 Derece Katlanabilir Rf Anten 2.3dBi 853MHz~883MHz 90 Derece Katlanabilir Rf Anten 2.3dBi 142mm …

800~2200MHz 90 Derece Sağ Açılı GSM Anten 2.15-3dBi 45mm SMA Male

800~2200MHz 90 Derece Sağ Açılı GSM Anten 2.15-3dBi 45mm SMA Male 800~2200MHz 90 Derece Sağ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir