Modemlerde Wps Tuşu Nedir – Nasıl Kullanılır?

Modemlerde Wps Tuşu

Günümüzde her an her yerde olan internet artık her evde açıkçası her yerde. Peki modeminizdeki WPS tuşu kısmının fark ettiniz mi ya da ne işe yaradığı konusunda fikriniz var mı? Ancak yeni görüyorsanız, öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz..

Wi-Fi Protected Setup (WPS) nedir?

Hayatımız içerisinde internetin kullanılmadığı hiçbir alan yok o yüzden de kablosuz ağlarımızın kullanımının yanında güvenliğini sağlamamız da önemlidir. Bu noktada karşımıza çıkan kısaca WPS özellikle ev kullanıcıları için kablosuz ağdaki güvenlikleriniz sağlamalarını kolaylaştırmaktadır.

“WPS nedir?” sorusunun cevabını detaylandırmak istersem, Wi-Fi Protected Setup yani korumalı kablosuz kurulum kelimelerinin kısaltılmasından oluşan WPS, Wi-Fi Alliance tarafından 2006 yılında icat edilmiş bir teknolojidir.

WPS ile asıl hedeflenen yazımız da bahsettiğimiz gib ev kullanıcıları için ağlarında güvenlik hakkında bilgi sahibi olmak zorunda olmadıkları için de en basit şekilde güvenlikli bir wi-fi ağı oluşturabilmeleri önem arz etmektedir.  WPS dışında kablosuz bir ağın güvenliğini sağlamak için birçok güvenlik adımını uygulamanız gerekmekte.

WPS nasıl kullanılır?

“WPS ne demek?, WPS nedir?” sorularını yukarıda cevaplamaya çalıştım şimdi de WPS tuşunun kullanımı nasıldır?  Şimdi de bu sorumuzun cevabına bakalım. Kısaca bahsetmek gerekirse WPS güvenliği olması halinde çalışmakta olan bir modeme sadece şifre ile bağlanmanız mümkün olmuyor.

WPS sayesinde wi-fi ağına bağlanabilmenin birçok farklı metodu var ilk olarak;

  • PIN Yöntemini kullanabilirsiniz.

Bu yöntemlerin farklı marka ve modellere göre farklılık gösterebileceğini belirtmek isterim.

PIN yöntemi içerisinde WPS destekli modem üzerinde yer alan  PIN’ı yveyahut modemdeki yazılım içerisinde öğrendiğiniz PIN’ı cihazda ilgili kısma yazılır.

  • WPS düğmesi ile yapabilirsiniz.

WPS düğmesiyle internete kolaylıkla bağlantı sağlayabilmeniz için de modeminiz üzerinde ki WPS düğmesinde basmanız gerekmektedir. Her modemimizin modelline göre değişiklik gösterebileceğini unutmadan WPS düğmesine bir kez basarak birkaç saniye basılı tutmanız önemlidir. Sonrasında bağlanmak istediğini bilgisayar telefon veya tabletiniz için ağ seçimi sonrasında şifresiz giriş yapabilirsiniz..

  • Diğer yöntem ise NFC özelliği

NFC özelliği destekli modeminiz ve bağlamak istediğiniz cihaza göre ayarlarmalar için iki cihaz içerisinde dokundurmanızla internet erişimine rahatlıkla bağlanabilmeniz mümkün olacaktır.

  • Son yöntemseUSB bellek kullanılarak internete bağlanma

Çok sağlıklı bir yöntem olmamakla beraber şuan ki teknolojimiz içerisinde günümüz de kullanıma uygun olmadığı için kullanılmamaktadır.

WPS güvenli mi?

WPS nasıl kullanılır? sorularını cevapladık şimdide “WPS güvenli mi?” sorusuna cevap arayalım.

WPS düğmesi vasıtasıyla cihazınızı ağa bağlamak isterseniz, siz cihazınızın bağlantısını gerçekleştirme süresi içerisinde bir başkası da bağlantıyı gerçekleştirebilir. Bu durum en  düşük bir ihtimal olarak düşünebiliriz.

Günümüz teknoloji kapsamında  WPS PIN’ı şifresi diğer şifrelerin kırılabilmesi gibi kırılma ihtimalleri mevcut ve bu PIN’ın kırılabilmesi durumunda Wi-fi ağınız için saldırılara maruz kalmanız ön görülebilir. Bu sorunlarla karşılaşma ihtimallerine yönelik gelişen modemler WPS PIN’ını kırılmamasına yönelik kendisini kapatabilme özellikleri sunmaktadır.

Ancak modeminiz için WPS kullanmak istemezseniz modem ayarlarında veya modem özelliğine göre WPS özelliğini manuel olarak kapatarak koruma sağlayabilirsiniz..

En İyi Modem ve Router cihazlar için Buraya Tıklayabilirsiniz..

Check Also

SMA Dişi PCB Dayanağı Konnektör 50R 18GHz

SMA Dişi PCB Dayanağı Konnektör 50R 18GHz SMA Dişi PCB Dayanağı Konnektör 50R 18GHz SMA …

Pasif GPS Anteni uFL 15x15mm 1dBi

Pasif GPS Anteni uFL 15x15mm 1dBi Pasif GPS Anteni uFL 15x15mm 1dBi Pasif GPS Anten, yalnızca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir