Router Ve Switchler – Network Sistemi

Router Ve Switchler Arasındaki Farklar

Router ve Switch cihazlar kendi özellikleri düşünüldüğünde birbirinden farklı işlevlere sahip network sistemleri içerisinde önemli bir paya sahip cihazlardır. Router ve Switch’lerin kurulum aşamasında en çok karşılaşılan sorun ise cihazlara karşı bilgi eksikliğinden kaynaklanan cihazları konfigürasyonunun sağlanamamasıdır.  Bizde bu yazımız da en çok karıştırılan iki cihazları tanıtmaya birbirinden farklarını anlatmak için ele aldık.

Switch Nedir?

Öncelikle kelime anlamı Ağ anahtarı olarak kullanılmaktadır. Eğer bir tanım yapmak istersek en kısa haliyle Switch‘ler birçok bilgisayarın aynı internet portu üzerinden interneti kullanabilmesini sağlayan cihazlar olarak nitelendirebiliriz.

Switch‘ler internet bağlantısını eşit bir şekilde bilgisayarlara iletirler. Switcler söylediğimiz gibi bir ağ anahtarıdır ve bir anahtar bir Lan bağlantısı için birçok cihazın birbirine bağlar. İnternet üzerinden gelen verileri doğru aygıta teslim etmek switch’e ait bir görevdir. Switch‘ler düşündüğünüz gibi veri bağlantı aşamasında ve ağ kısmında görevlerini yerine getirir.

Router Nedir?

Switch ve Routerları arasındaki farkları anlatırken şimdi de Router cihazının tanımını yapacağız. Router’lar internet üzerinde bir yönlendirici konumunda kullanılan bir cihazdır. Bir yere bağlı olmayan Lan’lar veya WAN’ları birbirine bağlanması için yönlendiricilere ihtiyaç duyarız.

Ve bu kısımda da routerlar yönlendirme işlemini gerçekleştirir. Bir router arayüzler için hepsi için farklı  mantıksal ve fiziksel bir adrese sahiptir. Ulaştırılmak istenen bir veri router arayüzüne ulaştığında  router zaten hedefteki adrese sahiptir ve yönlendirmeyi gerçekleştirecektir. Bir router cihazının amacı verileri iletme sırasında paket için en iyi yolu yani kısa yolu seçmeye çalışır. Bir router fiziksel kısımda yer alır.

Router ve Switch Arasındaki Farklar

  • Bir yönlendirici, iki WAN ve iki LAN veyahut  LAN ve WAN gibi farklı interneti birbirine bağlar. Daha sonrasında  bir anahtar bir ağ oluşturabilmesi için birden fazla ağı birbirine bağlama görevi vardır.
  • Router cihazlar bir fiziksel katman da  bir veri bağlantısı üzerinde ve aynı anda da bir ağ da  çalışırken, bir Switchler ise sadece veri bağlantısı üzerinde ve ağ katmanı üzerinde işlem görür.
  • Router cihazların  temel özelliği, kendisine iletilen verilerin belirlenen  hedefe ulaşması için en kısa ve en iyi yolu belirlemektir. Switcler ise, bir tane anahtar bir veri alır, iletilmesi istenilen adresin belirlenmesi görevi içerisindedir. Ortaya çıkan hedef adresini ele almak için verileri iletirler.
  • Routerlar, ayrıca onaylı olmayan yönlendirme ve onaylı yönlendirme olarak ayırabıliriz. Switchler ise anahtarlama veya devre anahtarlama olarak nitelendirilebilir.

Son olarak iki cihazı tanıtmaya ve birbirinden farklı olan özellikleri sizlere açıklamaya çalıştık. Router ve Switch cihazlar da network sistemleri içerisinde önemli bir paya sahip cihazlardır ve ikisi internet üzerinde zorunlu olarak çalıştırılması gereken cihazlardır.

Switch nedir Yazımızı okumak için Buraya Tıklayabilirsiniz.

Router Ve Switch cihazları hakkında daha detaylı Bilgi için Buraya Tıklayınız.

 

 

 

 

 

Check Also

Wi-Fi Analyzer Programı – Wifi’niz Ne Kadar Hızlı ?

 Wi-Fi Analyzer Wi-fi Analyzer; Wi-fi kullanırken her zaman hızımızın yüksek olmasını isteriz, evde veya iş …

WiFi Şifresi ve WiFi Adı Nasıl Değiştirilir?

WiFi şifresi nedir ? Kablosuz bağlantı alanı Wifi’nin açılımı Wireless Fidelity’dir. İnternete erişim sağlamak isteyen  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir