Sinyal Tekrarlayıcı ( Repeater ) Nedir?

Sinyal Tekrarlayıcı ( Repeater ) Nedir?

Bu yazımızda Repeater Nedir? Nerelerde Kullanılır? soruları yanıtlayacağım. Kablolu ağdan kablosuz ağ sistemine geçmek istiyorsanız repeater cihazlar en uygun ürünlerdir. Repeater türkçe karşılığı Sinyal Tekrarlayıcı anlamına gelmektedir.

Sinyal Tekrarlayıcı , Bir fabrika veya büyük bir ağ ortamında bir veriyi diğer en uç, en son noktadaki cihazlara verinin ilk çıktığı gibi sorunsuz olarak gönderilmesi gerekmektedir.

Bu ne olabilir kısa bir örnekleme yapmak gerekirse. Adsl Modem‘de internet bağlantısını kablolu bağlantı ile 2 metrelik bir bağlantı ile diğer 100 veya üstü bilgisayarlara veriyi gönderirken mutlaka bir veri kaybı olacaktır.

Uzaktaki bilgisayara gönderilen veri paketinin gönderim sırasında kayıp yaşanmaması için belli mesafelere veri kaybını önlemek için. Repeater ismi verilen cihazlar konularak bu verileri tekrarlatarak canlı tutarak son noktadaki bilgisayara ulaştırmaktır.

 

Sinyal Tekrarlayıcı ( Repeater ) Nedir?

 

 

İşte bu arada bu görevi üstlenen ve verilerin belli mesafede zayıf duruma düşmesini önlemek ve sinyalleri tekrarlayıcı görevi ile güçlendirip tekrar gönderen  bir nevi access point denilmektedir.

Sinyal kaç metre sonra veri kaybına uğrar? cat5 kabloları için 100 metre söylenmektedir. Yani 100 mt ‘de bir repeater kullanmak faydalı olacaktır.

 

Repeater Çeşitleri;

Günümüz teknolojisinde repeater çeşitleri kablolu bağlantılar için kullanılan repeater ve kablosuz ağ bağlantıları için kullanılan wifi repeater çeşitlerini söylemek mümkündür. Birde ayrıca elektrik kablosuzu üzerinden veri gönderilen teknolojiler kullanılmaktadır.

Menzil artırıcı kullanılmak üzerine üretilmiş bu teknolojiyi , teknoloji marketlerinden , bilgisayarcılardan rahatlıkla bulabilirsiniz.

Sinyal Tekrarlayıcı (Repeater) Nerelerde Kullanılır?

Repeater cihazlar tak çalıştır sistemine sahip olduğu için evlerde, okullarda, ofislerde, cafelerde, otellerde yani  internetin olduğu her alanda wifi menzilini genişletmek için kullanabilirsiniz.

 

 

Diğer Yazılarımızı Okumak İçin Tıklayın

 

Bu habere de bakabilirisiniz

PfSense Firewall 2.4.4 Kurulumu

  Sistem güvenliğinin sağlanması ve kullanıcıların kontrolünün sağlanması için piyasada bir sürü firewall yazılımı ve …

PfSense Kurulumu ve Özellikleri Nedir?

Bu yazımızda PfSense Kurulumu ve özellikleri nelerdir bunlardan bahsedeceğim. Sistem güvenliği ve kullanıcıların kontrol altında tutulması …