Starlink Projesi Nedir? İnternet Ağı Hakkında Merak Ettiklerimiz

Starlink Uydu İnterneti Nedir? İnternet Ağı Hakkında Merak Ettiklerimiz

Elon Musk’ın yüzyılın projesi olarak değerlendirebileceğimiz Starlink yani  SpaceX uzun süredir Dünya üzerinde ki gündeminden düşmüyor. Birçok kez kullanabileceğimiz  roketleri ve roket fırlatmayı ucuzlaştırabilecek yenilikleriyle uzay yarışında diğer firmalardan farkını koruyon  şirket, şimdi de internet olarak bizi heyecanlandıran projelerine öncelik vermiş durumda: Starlink uyduları ileDünya’nın her noher bir noktasında faydalanabileceğimiz ucuz internet ile karşımız da.

Şuan için ana projesi olarak düşünelen starlink projesi için Elon Musk iş başında.. Starlink uydu fırlatışları SpaceX’in birincil amaçlarından birisidir. Şuan uydular dünya çevresinde yerini almış bulunmakta toplam da atılan 42.000 uydu var ve bunların 482 tanesi dünya üzerinde yerini aldı. Şuan yörünge üzerinde bulunan uydu tahmini olarak tüm ABD’nin internet ağını karşılayabilecek bir kapasitede olduğu hesaplanmaktadır.

Starlink Projesi ve İnternetin Çalışma Koşulları

Uydudan gelen interneti geliş ve kullanım yolculuğuna bakmak istersek; uydu interneti almış olduğu sinyali ulaştırma yolculuğu 36000 kilometredir.  Sizden çıkan sinyalin tekrar uzaya uydu üzerinden girmeye çalıştığınız sitenin sunucusuna ve bu şekilde tekrar eden döngü içerisinde tahmini olarak süre 600 milisaniyedir. bu hesaplar şuan ki Starlink projesiyle kıyaslandığında çok geride kalmış bir performans sunduğunu anlayabiliriz.

Şuan ki Starlink uyduları diğer uyduların konumlandığı alana göre Dünyamız üzerinden sadece 550 kilometre kadar uzakta yer alıyor.  Bu durumda internet sinyalimizin aldığı mesafenin çok çok kısaldığını görmekteyiz.

Şuan Starlink 42.00 uyduya sahip bir proje  uydu sayısının çok olmasına paralel olarak internet hızımız da şuan ki durumumuza göre çok daha fazla hızlanacaktır, Düşünsenize milisaniyelerimizi almayacak sadece milisaniye sonucu internet üzerinden istediğimiz herşeye ulaşabileceğiz.

Dünya üzerinden çıkıp Türkiye üzerinde baktığımız da 2000’li  yıllarımız da olmamıza rağmen bir çok şehrimiz tek bir internet sağlayıcı üzerinden internete ulaşmakta, fiber altyapı ve kablolama gibi durumlarda maliyetler kullanıcılar açısından malesef ki artış durumunda.

Starlink Uydu İnterneti Bizlerde Kullanabilir miyiz?

Starlink Uydu interneti dendiğin de interneti sağlayan binlerce uydu olması gerekir.Starlik projesinde ise binlerce uydu zaten var. Boyut olarak siz de düşünüyorsunuzdur çalışma masamız kadar bir büyüklüğe sahip ve kilo bazında 228 kilogram ağırlığında binlerce uydu Starlink Prpjesi için.

Uydu üzerinden bize ulaştırılan sinyalleri kullanabilmemiz için modem ve terminallere ihtiyacımız mevcuttur. Şuan Musk’un bizimle bir görsel paylaşmış değil ama uydu üzerinden gelen sinyaller için modemler tanımlaması ise “küçük boy pizza kutularına” benzer bir modem olacağını dile getirmiştir. Modem fiayatı olarak resmi bir açıklama yapılmamış olması ile birlikte 100-300 $ olarak beklenilmektedir. Modemlerin aylık kiralama usulüyle mi, yoksa tek seferlik ödeme ile ömür boyu sahip olma opsiyonuyla mı pazarlanacağı ise henüz belli değil.

Starlink Uydu İnternetini Ne Zaman Kullanabileceğiz?

Elon Musk küçük çaplı servis için 400 uyduya ihtiyaçları olduğunu daha önce belirtmişti ve bugün bu sayıya ulaşıldı.  2020  sonlarına Kanada ve ABD için servise başlanacağını, dünyanın geri kalanının da 2021 itibarıyla yavaş yavaş erişim alacağını belirten açıklamalar da bulunulmuştu. Bu gecikmenin altında yatan ise Dragon-Crew 2 projenin daha şuan aktif olarak yapılıyor olmasıdır. Şuan 2021 yılı içerisindeyiz ve Elon Musk’un uyduları dünya üzerinde her geçen gün uydu sayıları artmakta ve sabırsızlıkla yüzyılın internet projesinin ülkemiz sınırları içerisin de yer almasını beklemekteyiz.

Starlink’e Nasıl Kayıt Gerçekleştirebiliriz?

Şuan için üzülerek söylemek zorundayım ki beta deneme veya bekleme listesine herhangi bir isim yazdırma gibi bir olanağımız yok. Ama bunun için çok da beklemeyeceğizi düşünüyorum, gün geçtikçe starlink teknolojisiyle tanışmamıza az kaldı. Şuan Amerikan Hava Kuvvetleri  atmosfer üzerinde bulunan Starlink uydularıyla internete ulaşım sağlayabiliyor  Ama en çok tahmin edebileceğiniz kişi ise Starlink uydusu üzerin de internet bağlantısının keyfini yaşıyor… Tabi ki Elon Musk.

Bizler için de Dünya üzerinde yer alan Starlink Uydu internetiyle Tanışma Zamanımız Geldi..

Türkiye Üzerinde İnternet Teknolojisiye alakalı Bilgi Alabilmeniz için Buraya Tıklayabilirsiniz..

Check Also

Ubiquiti – UniFi Ailesi Wi-Fi 6 Teknolojisi Nedir?

Ubiquiti – UniFi Ailesi Wi-Fi 6 Teknolojisi  Wi-Fi 6 Teknolojisi, 802.11a / b / g …

Tp-Link M7650 LTE-Advanced Mobile Wi-Fi Cihaz İncelemesi

Tp-Link M7650 LTE-Advanced Mobile Wi-Fi Cihazı Tp-Link M7650 Cihazın üretim ve kullanım amacı gün içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir