Switch Nedir? Türleri Nelerdir?

Switch Nedir?

Switch, Türkçe ve kelime anlamı ağ anahtarı anlamına gelmektedir. Bilgisayarlarin ve diğer ağ ekipmanlarının birbirlerine entegre olmasına olanak veren ağ donanımlarından biridir. Bir ağ anahtarı bir birkaç bağlı cihazlar arasında iletişim merkezileştiren küçük bir cihazdır yerel alan ağı (LAN).

Yüksek performanslı ağ anahtarları hala kurumsal ağlarda ve veri merkezlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ağ anahtarlarına bazen anahtarlama hub’ları , köprüleme hub’ları veya MAC köprüleri denir.
Switch birleştirilmek istenen bir çok kaynağın Örn: Kameralar , Bilgisayarlar , Kayıt Cihazları (NVR), Data aktarımı sağlayan cihazlar vb. bir araya toplanıp tek bir cihaz üzerinden yönetilebilmesini  veya aktarılmasını sağlamak için üretilmiş ağ ekipmanlardır.

Switch Türleri Nelerdir?

  1.  Ethernet Switchler
  2. HDMI Switchler
  3. VGA Switchler

Kategori ettiğimiz Switch çeşitlerinin ortak özellikleri , birden fazla kaynağın tek bir platformdan yönetilmesini  veya yönlendirilmesini sağlamasıdır.

Günümüzde Ethernet Switchleri diğerlerinden ayıran özellik ise Layer 2 , Layer 3 , Web Management , Web Smart olarak sınıflandırılıp bir Web arayüzü oluşturulup içerilerine fiziksel olarak işlemciler konulup uzaktan bile yönetilebilmeyi , yönlendirilebilmeyi sağlamasıdır.

Ethernet Switchler de bu özellikleri bu şekilde karmaşık hale veya başka bir deyiş ile dağınık olarak görünen fakat daha kolay yönetilebilen hale gelmesin de ki sebep ise başlı başına tembelliğimizden kaynaklanan uzaktan erişim ile yerimizden kalkmadan birden fazla işlemi tek bir arayüz üzerinden yapabilme ihtiyacının doğmasıdır.

Ethernet Switch Nedir?

Ağ anahtarının en yaygın biçimi olan Ethernet anahtarı, çeşitli Ethernet aygıtlarını bağlamak için Ethernet’te kullanılan bir bilgisayar ağ aygıtıdır. Bir kaynak cihazdan başka bir hedef cihaza veri almak, işlemek ve iletmek için paket anahtarlama kullanarak cihazları birbirine bağlar.

HDMI Switch Nedir?

HDMI arabirimi üzerinden TV için bir video kaynağı seçmek için kullanılan bir cihaz. Örneğin, bir kablo kutusu, DVD oynatıcı ve DVR’ın HDMI çıkışları olabilir, ancak TV’de yalnızca bir HDMI girişi olabilir. Bu durumda, üç bağlantı noktalı bir HDMI anahtarında kaynak bileşenler için üç HDMI girişi ve TV setine bir HDMI çıkışı olacaktır. Birden fazla TV kullanıldığında, iki veya daha fazla çıkışa sahip HDMI anahtarları vardır.

VGA Switch Nedir?

Bilgisayarınızı görüntü sinyallerini eş zamanlı olarak monitöre gönderir.Vga çoklayıcı sayesinde pc`nizin monitör çıkışına 2/4/8 monitör bağlama imkanı sağlar.

 

Check Also

Ubiquiti – UniFi Ailesi Wi-Fi 6 Teknolojisi Nedir?

Ubiquiti – UniFi Ailesi Wi-Fi 6 Teknolojisi  Wi-Fi 6 Teknolojisi, 802.11a / b / g …

Tp-Link M7650 LTE-Advanced Mobile Wi-Fi Cihaz İncelemesi

Tp-Link M7650 LTE-Advanced Mobile Wi-Fi Cihazı Tp-Link M7650 Cihazın üretim ve kullanım amacı gün içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir