Tp-Link TL-WA5210G Access Point Kurulumu

Tp-Link WA5210G Kurulumu

TP-LINK tl-wa5210g kurulum yaparken öncellikle  yapılandırmanız için  bilgisayarınıza elle IP vermeniz ve cihazı bilgisayarınıza takıp web arayüzüne giriş yapmanız gerekir. Aşağıdaki adımları takip ederek  TP-LINK cihazınızda AP modu kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

TP-LİNK tl-wa5210g AP cihazınızın arayüzüne girmeniz ve cihazı yapılandırmanız için öncelikle bilgisayarınızın yerel ağ adaptörüne elle IP vermeniz gerekir. AP  cihazlarımızın default/fabrika çıkışı IP’si 192.168.1.254’dür.  Aşağıdaki IP adreslerini kullan seçeneğini işaretleyin ve IP adresi kısmına 192.168.1.210 girin. Alt Ağ Maskesi kısmına da 255.255.255.0 girin ve daha sonra Tamam’a tıklayın tekrar Tamam’a tıklayıp pencereleri kapatabilirsiniz.

 

Not: Cihazınızı yapılandırmayı tamamladıktan sonra IP ayarlarını tekrardan otomatiğe almayı unutmayın.

TP-LINK tl-wa5210g Kurulum

Şimdi bilgisayarınızda bir tane web/internet sayfası açın. HTTP:// ile başlayan adres çubuğunda yazılanları
tamamen silin ve buraya AP cihazınızın IP adresini yazın (192.168.1.254) ve Enter basın.

Cihazın kullanıcı adı ve parola penceresi açılacaktır. Kullanıcı adı admin ve parolayada admin yazarak cihazın arayüzüne giriş
yapabilirsiniz.

Öncelikle AP cihazınızın Ethernet kablosu ile bilgisayara
bağlı olduğundan emin olunuz. AP web arayüzüne giriniz.

 

AP cihazınızın  sol tarafta bulunan Network başlığına tıklayınız. Network başlığı altında LAN menüsündeki IP adresini kablolu bağlantıyı aldığınız ağın IP bloğuna almanız gerekir.
Örneğin modeminizin IP si 192.168.2.1 ise sizde AP cihazınızın LAN IP sini 192.168.2.254 olarak değiştirmeniz gerekecektir. Subnet Mask kısmı 255.255.255.0 olarak
kalacak, Gateway kısmına da modeminizin IP’si girilecek (burdaki örnekte 192.168.1.1 baz alınmıştır) ve SAVE butonuna basıp yaptığınız değişiklikleri kaydetmeniz
gerekecektir. Eğer Modeminizin IP si 192.168.1.1 ise o zaman AP cihazınızın IP si fabrika çıkışı 192.168.1.254 olduğundan bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

Wireless başlığı altındaki Basic Settings (yada Wireless Settings) menüsünü açınız. Öncelikle bu sayfada Operation Mode seçeneği var ise Access Point seçili olduğundan emin olunuz. Buradaki SSID bölümünden kablosuz ağ adınızı değitirebilirsiniz (“şğüçö” gibi Türkçe karakterler kullanmayınız). Resimde örnek olarak TP-LINK_342F1C yazılmıştır.Siz istediğiniz SSID’yi verebilirsiniz.  Save butonuna tıklayarak değişiklikleri kaydediniz.

Wireless alt başlığı Wireless Mode’a giriniz. Burada resimdeki gibi Access Point seçiniz ve SAVE’ye tıklayarak kaydediniz.

Son olarak tl-wa5210g kurulumu tamamlamak için kablosuz ağınızı dış tehditlerden korumak ve şifrelemek için yine sol tarafta Wireless başlığı altında bulunan Security Settings yada Wireless Security menüsünü açınız ve şifreleme türünü seçiniz. Şifreleme türü olarak WPA-PSK kullanmanız önerilir. Şifreleme türünü seçtikten sonra PSK Passphrase yada PSK
Password kutusuna en az 8 karakterli kendinizin belirlediği kablosuz şifrenizi giriniz ve SAVE’ye tıklayarak değişiklikleri kaydedip çıkabilirsiniz.

 

 

Tp-Link tl-wa5210g kurulum Access Point (AP) cihazınızı AP modunda kurulumunu tamamladınız.

 Diğer yazılarımızı incelemek için Tıklayın…

Check Also

TP-Link Router IP Adresi Nasıl Bulunur?

TP-Link Router ve geçici çözüm olarak doğrudan TP-Link Router IP Adresi erişimi sağlamak istiyorsanız arayüzünden …

PfSense Firewall 2.4.4 Kurulumu

  Sistem güvenliğinin sağlanması ve kullanıcıların kontrolünün sağlanması için piyasada bir sürü firewall yazılımı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir