UBNT UniFi – Konuk Ağı, Konuk Portalı ve Hotspot Sistemi

Genel Bakış

Bu makalede, bir konuk ağının nasıl oluşturulacağına, yapılandırılacağını ve yönetileceğini, isteğe bağlı konuk portalı  ve etkin hotspot sistemini anlatılmaktadır. Aşağıdaki İlgili Makalelerde Hotspot Sistemi ile ilgili tanıtım makalesinin bağlantısını bulun.

Giriş


Unifi – Konuk Ağının Etkinleştirilmesi

Bu makalede, istenirse bir misafir ağı, misafir portalı ve hotspot sisteminin nasıl yapılandırılacağı açıklanmaktadır. Bu üçü arasındaki farkları not etmek önemlidir.

Konuk Ağları , konuk kimlik doğrulama, yetkilendirme ve muhasebe için yerleşik araçlar olan Konuk Portalı  ve / veya  Hotspot Sisteminden bağımsız olarak mevcutturKonuk ağındaki bir kullanıcı, varsayılan UniFi ağlarındaki güvenilir, “kurumsal” kullanıcıların karşılaştıklarından farklı erişim kısıtlamaları ile karşılaşacaktır. Bir yönetici konuk ağı oluşturabilir, ancak kimlik doğrulaması için konuk portalını veya ağın ücretsiz veya ücretli kullanımı için konuk yönetim sistemi olan hotspot sistemini etkinleştiremez. Öte yandan, bir konuk portalı veya hotspot sistemini kullanmak için bir konuk ağının etkinleştirilmesi ve yapılandırılması gerekir. Bu makale, üçünün de nasıl etkinleştirileceğini açıklayacaktır.

Konuk kullanıcı trafiği, varsayılan olarak aşağıdaki kısıtlamayı alır:

 • Kısıtlama, Konuk Kontrol Ayarları sekmesi altında yapılandırıldığı gibi RFC 1918 Özel LAN IP aralıklarına ön ve son yetkilendirme erişimini içerir.
 • İstemci İzolasyonu – aynı yerel ağdaki konuk istemciler arasındaki tek noktaya yayın mesajları engellenir. Bu, varsayılan olarak, konuk trafiğinin, yalnızca internet kullanımı gibi, yukarı veya aşağı yönde geçmesi amaçlandığı anlamına gelir.
NOTLAR: Konuk Portalının çalışması için UniFi Controller’ın her zaman çalışıyor olması gerekir. Konuklar, konuk portalına ulaşmak için denetleyiciye yönlendirilir ve denetleyici erişilebilir değilse, yeniden yönlendirme başarılı olmaz. Bizim Bkz İlgili Madde seçenekleri için SELFRUN üzerinde. Ayrı AP’lerde kablosuz istemciler arasındaki yayın ve çok noktaya yayın trafiğini engellemek için, SSID ayarları altındaki “WLAN Çok Noktaya Yayın ve Yayın Verilerini Engelle” seçeneğini kullanın. Bu, giriş (LAN’dan) çok noktaya yayın ve yayın verilerinin SSID’den (WLAN) iletilmesini önler.

UniFi Misafir Ağı Nasıl Oluşturulur ?

 1. UniFi Controller’ınızı açınız ve Ayarlar > Kablosuz Ağlar bölümüne gidiniz.
 2. Yeni bir konuk ağı oluşturmak için Yeni Kablosuz Ağ Oluştur seçeneğini belirleyin , aksi halde mevcut bir ağı düzenleyin.
 3. Bir isim girin.  Wi-Fi ağınıza bağlanmaya çalışırken kullanıcıların göreceği şey budur.
 4. Konuk ağını doğrulamak için kullanılacak yöntemi seçiniz. Konuk Portalından yararlanırken bir güvenlik anahtarı da kullanılabilir veya açık bırakabilirsiniz.
 5. Bu yeni ağı Misafir Ağı yapmak için, “Konuk politikalarını uygula …” kutusunu işaretleyiniz.
 6. Bu kablosuz ağı etkinleştir onay kutusunun işaretli olduğundan emin olunuz. Bir noktada, bu ağı silmeden devre dışı bırakmak istiyorsanız, Kaydet düğmesine tıklayınız.
Bu noktada, yönetici çalışan bir misafir ağına sahiptir, ancak daha fazla ayar yapılandırılabilir. Bir sonraki bölümde, bazı misafir kontrollerinin nasıl ayarlanacağı ve konuk portalının nasıl oluşturulacağı ve bu ağ misafirlerinin ağa erişmeye çalıştıklarında ne göreceklerini birazdan değineceğim.

Konuk Kontrolü ve Konuk Portalı Nasıl Yapılandırılır?

UniFi Kontrolöründe, Konuk Denetimi bölümü, yöneticilerin özel konuk portalını yapılandırdıkları ve yetkilendirmeden önce ve sonra hangi alt ağlara erişmeleri gerektiğini ve erişemeyeceklerini tanımladıkları yerdir.

Konuk Kontrolünü Yapılandırmak için:

1. UniFi Controller’ı  Settings> Guest Control’e açın .

2. Erişim Kontrolü altında, ana bilgisayar adlarına veya alt ağlara aşağıdaki gibi kısıtlayabilir ve bunlara erişim verebilirsiniz:

 • Yetki Öncesi Erişim’de: Yetki öncesi ve sonrası misafirlerin belirli ana bilgisayar adlarına veya alt ağlarına (harici ve dahili) erişmelerini sağlar.
 • Yetki Sonrası Kısıtlamalarda: Konukların belirli ana bilgisayar adlarına veya alt ağlarına erişmelerini engellemek için izin sonrası kısıtlamalarını etkinleştirin.

Konuk Portalı’nı yapılandırmak için:

3. Konukların konuk portalıyla etkileşime girmelerini istemek için Konuk Portalı Etkinleştir kutusunu işaretleyin  . Bunu yapmak, Misafir Portalı, Süre Sonu vb. İle ilişkili kimlik doğrulama yöntemi dahil ek seçenekler açar.

DİKKAT: Konuk Portalının Yeniden Yönlendirilmesi için: Güvenli Portal seçeneğini kullanarak işlevini kullanın, UniFi Denetleyici için bir SSL sertifikası satın almanız veya oluşturmanız gerekir.
4. Portal Özelleştirme altında AngularJS ve Legacy JSP arasında seçim yapın. AngularJS, Portal Özelleştirme seçeneklerini ayarlamaya ve önizlemeye izin verir. Legacy JSP, misafirler için temel bir açılış sayfası sağlar.
Kullanıcı İpucu: Portalınızı istediğiniz kadar az veya çok özelleştiriniz. Arka plan resmi için, jpg formatı önerilir. Yaklaşık 920 piksel genişliğinde ve 640 piksel yüksekliğinde bir görüntü önerilir. Logo görüntüsü için, PNG formatı ve 400 piksel genişlik ve yükseklik önerilir.

5. 2. adımda açıklandığı gibi, Erişim Kontrolü  ayarları, cihazların yetkilendirmeden önce ve sonra erişebilmesi için gerekli alt ağları tanımlayacaktır. Yetkilendirme Öncesi Erişim’in yararlı olabileceği bir örnek, cihazların Yetkilendirilmeden önce konuk portalına erişebilmelerini sağlamaktır – bunu yapmak için konuk portal IP adresini içeren alt ağı tanımlamanız yeterlidir. Benzer şekilde, dahili ağda konuklarınızın bağlantıdan sonra erişmelerine izin vermek istemediğiniz bir alt ağ varsa, bunları tanımlamak için Yetkilendirme Sonrası Kısıtlamaları’nı kullanabilirsiniz.

Kullanıcıların konuk portalına erişemediğini bildirdiği sorunların giderilmesi sırasında, görülen en yaygın neden Erişim Kontrolünün uygun şekilde yapılandırılmamasıdır.

Ubnt UniFi Hotspot Sistemi

Ayrı bir misafir yönetimi platformu olarak tasarlanan UniFi Hotspot Sistemi , UniFi Controller yazılımına özgürce entegre olarak gelir. UniFi Controller yöneticileri ve sıcak nokta operatörleri, Hotspot Sistemine Ayarlar> Misafir Kontrolü> Hotspot  bölümündeki GO TO HOTSPOT MANAGER  bağlantısı  üzerinden erişebilirler . Kullanıcılar, yalnızca hotspot yönetimi için UniFi Kontrolörünün başka bir alanına yönlendirilecekler.

 

UniFi Controller yönetim sisteminden (cihaz konfigürasyonu / benimseme bölümleri) ayrı olarak inşa edilmiş, güvenilir çalışanlara aşağıdakileri içeren Konuk kullanıcılar üzerinde işlem yapma amacıyla sınırlı erişimli Hotspot hesapları verilebilir:

 • Kuponları yazdır
 • Konuk yetkilendirmesini yönetin
 • Ödemeleri inceleyin
 • Konuk kimlik doğrulamasını kontrol edin ve daha fazlası

Yeni bir kupon oluşturmak için, Hotspot Yönetim sayfasında Fişler bölümüne gidin ve  Fişler Oluştur’a tıklayın. Yöneticiler, İnternet erişim kuponlarını özelleştirmek, oluşturmak ve iptal etmek için Kuponlar sayfasını kullanabilir.

 

NOT: Doğrudan Hotspot Manager sayfasına gitmek için tarayıcıda yeni bir sekme veya pencere açın ve şunu yazın: https: // : 8443 / manage / hotspot / account / login /

Konuk Bant Genişliğini Sınırlama

UniFi Controller’daki bir başka kullanışlı özellik, bant genişliği tahsisini farklı kullanıcı gruplarına sınırlama yeteneğidir. Bu, misafirlerin kalıcı kullanıcılar / kritik uygulamalar için üretkenliği ve hızı sınırlamamasını sağlamak için önemli olabilir. Konuk bant genişliğini sınırlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Ayarlar> Kullanıcı Grupları‘na gidin.

2. Yeni Bir Kullanıcı Grubu Oluştur’a tıklayın.

3. İstediğiniz bant genişliği sınırını tanımlayın.

Ardından, bu grubu Konuk Ağına ilişkilendirmek için:

4. Ayarlar> Kablosuz Ağlar bölümüne gidin.

5. İlgili  Misafir Ağı’na tıklayın ve Gelişmiş Seçenekler‘i genişletin .

6.Kullanıcı Grubunun yanındaki açılır kutuyu tıklayın ve konuk kullanıcı grubunu seçin.

7. Değişiklikleri uygulamak  için Kaydet‘e tıklayın.

 

Check Also

Wi-Fi Analyzer Programı – Wifi’niz Ne Kadar Hızlı ?

 Wi-Fi Analyzer Wi-fi Analyzer; Wi-fi kullanırken her zaman hızımızın yüksek olmasını isteriz, evde veya iş …

WiFi Şifresi ve WiFi Adı Nasıl Değiştirilir?

WiFi şifresi nedir ? Kablosuz bağlantı alanı Wifi’nin açılımı Wireless Fidelity’dir. İnternete erişim sağlamak isteyen  …

3 comments

 1. Videolu anlatım yapsanız güncelinden tadından yenmez, elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir