UniFi – Cihaz Adoption Failed Sorunlarını Giderme

Genel Bakış

 

UniFi Network Controller içerisindeki cihazları yönetmek ve konfigüre etmek için UniFi cihaz kabul süreci gereklidir. Bu kılavuz evlat edinme sorunlarını gidermenize ve gidermenize yardımcı olur.

 

Giriş

 

Bir evlat edinme sorununu gidermeden önce, aşağıdaki tüm gereksinimlerin karşılandığından emin olmak için önce kontrol etmek önemlidir:

 • Tüm gerekli bağlantı noktalarının denetleyicide ve yerel ağda açık olması gerekir. Referans  Bu makaleyi  gerekli bağlantı noktalarının açık olduğunu doğrulamak için.
 • UniFi Controller ve UniFi cihazı, ağ üzerinden birbirleriyle iletişim kurabilmelidir.
 • UniFi cihaz başka bir UniFi Kontrolör tarafından yönetilmemeli veya fabrika varsayılan durumuna getirilmelidir. Bu konularda yardım için İlgili Makalelere bakın .
 • Cihaz sıfırlandıysa ve yeni bir kontrol cihazına tekrar bağlandıysa, otomatik olarak yeniden kullanılmadığından emin olmak için önceki kontrol cihazının artık cihaz tarafından erişilebilir olmadığından emin olun. Örneğin, önceki denetleyici hala ağa bağlı olan bir UniFi Cloud Key’de barındırılıyorsa, gerçekten erişilemediğinden emin olmak için bu Bulut Anahtarının bağlantısını kesin.

Bu gerekliliklerin yerine getirildiğinin doğrulanması üzerine, evlat edinme işlemini tekrar test edin. Cihaz kabul edilmediyse, sorun giderme ile devam edin.

 

Potansiyel Nedenlerin Daralması

 

Evlat edinme sorunlarını giderirken, oyunda olabilecek bazı olası nedenler ve sorunlar vardır. Sorunları mümkün olduğu kadar az sayıda potansiyel nedene düşürmek çok önemlidir; bu gereksiz zaman ve çaba harcamaktan kaçınacaktır. İşte bunu yapmanın bazı yolları;

Bir veya Çok Cihaz?

Evlat edinme sorunlarını giderirken değerli bir husus, sorunun ölçeğini belirlemektir. Yalnızca bir cihazı mı yoksa tüm cihazları mı kullanamadığınızı bilmek, sorunun nerede olduğunu tespit etmenize yardımcı olur.

Tek bir cihaz kabul edilemediğinde, bu, örneğin cihaza özgü bir sorun önerir:

 • Hatalı ethernet kablosu UAP’nin açılmasını engelliyor.
 • UAP hatalı bir durumda olabilir ve fabrika ayarlarına sıfırlanması gerekir.
 • Cihazın donanım yazılımının güncellenmesi gerekiyor.

Bu cihazlarda farklı olan nedir?

Diğerleri yapamazken bir veya birden fazla cihaz kullanılabiliyorsa, onlar hakkında farklı olan her şeyi bulmak önemlidir. Örneğin:

 • Aygıt Modeli: Yalnızca belirli bir AP modelinde sorun varsa, bu, cihaz için bir ürün yazılımı güncellemesi gerektiğine ciddi bir şekilde işaret edebilir. Referans  Bu makaleyi  kabul edilmeyen bir cihazda firmware yükseltme konusunda daha fazla bilgi için.
 • Alt ağ, Ağ Konumu, Uplink, vb.:  Belirli bir anahtara bağlı tüm cihazlar kabul edilemez, bir anahtardaki VLAN yapılandırmasının cihazların UniFi Controller’a bağlanmasını engellemediğinden emin olun.
 • Günlükleri Kontrol Et: Bir cihazı kabul etmeye çalışırken Denetleyici Günlüklerini izleyin . Çıktının başarılı bir evlat edinme mesajı mı, yoksa bir başarısızlıkla ilişkili hata mesajı mı olduğuna dikkat edin. Ayrıca , benimsemenin neden başarısız olduğunu ve çalışan cihazlarla karşılaştırmak için `var / log / messages ‘kodunu kabul etmek ve kontrol etmek istediğiniz cihazlara SSH ile bağlanarak Cihaz Günlükleri’ne bakın . Günlük dosyalarını görüntüleme hakkında daha fazla bilgi için bu makaleye bakın .

Ne zaman tüm cihazlar un-adoptable olan bu örneğin, Kontrolör tarafında veya ağ çapında bir sorun daha öneriyor:

 • Ağ bağlantısı sorunları.
 • Bağlantı noktaları bir güvenlik duvarı tarafından engelleniyor.
 • Kontrolörün mevcut kararlı sürüme güncellenmesi gerekir.  UniFi Kontrol cihazının güncel versiyonları için buraya bakınız.

Cihazın LED Durumunu Kontrol Etme

LED yok

Aygıtın başarıyla açılmadığını veya aygıtın çevrimiçi olduğunu ve devre dışı olan ve LED durumunu devre dışı bırakan bir Denetleyici tarafından yönetildiğini belirtir.

Düz Beyaz LED

Aygıtın varsayılan durumda olduğunu gösterir / keşfedilip benimsenebilmesi gerekir. Kontrol cihazından bulamıyorsanız, cihaz arasında gerekli bir bağlantının bulunmadığını veya cihazı uzak bir siteden yönetiyorsanız, buradaki talimatları uygulamanız gerektiğini gösterir.

Sabit Mavi LED

Bu, cihazın bir denetleyici tarafından zaten kabul edildiğini / yapılandırıldığını gösterir. Aygıt başarıyla kabul edildi ve şimdi denetleyiciye bağlanamıyor ya da aygıt keşfi engelleyebilecek başka bir denetleyici tarafından yönetiliyor.

Adoption Failed başarısızlıklarının en yaygın nedenleri

Güvenlik Duvarı Tarafından Engellenen Bağlantı Noktaları

Evlat edinme hatalarının en yaygın nedeni, cihazdan kontrol cihazına TCP Port 8080 üzerinden gerekli port bağlantısı olmamasıdır. Bu, genellikle denetleyici makinenin güvenlik duvarı politikasına veya güvenlik duvarı aygıtına gelen trafiği engelleyen bir güvenlik duvarının bir sonucudur.

Belirtiler

 • Cihazları keşfedebilir, kontrol cihazıyla cihaz benimseme işlemini başlatmakta zorluk çekmez.
 • Cihazlara ping ve SSH yapabilir.
 • Cihaz sonunda “Evlat Edinilemedi” durumuna geçinceye kadar cihaz “Evlat Edinme” durumunda kalır.
 • Cihaz hiçbir zaman bir Temel Hazırlık durumuna geçmez; bu, AP’nin ilk yapılandırmasını aşağı çekmek için denetleyiciye bağlanabileceğini gösteren durumdur.

Tüm bunlar trafiğin denetleyiciden AP’ye gidebileceğini, ancak denetleyiciden gelen olmadığını gösterir. Güvenlik duvarı politikaları genellikle yalnızca gelen trafiği kısıtladığından, bu güvenlik duvarı sorunlarıyla tutarlıdır.

 

Çözünürlük

Çözmek için, UniFi Denetleyiciyi barındıran makinede 8080 bağlantı noktasının açık olduğundan emin olun. Ek olarak, kontrol cihazı ile cihaz arasındaki güvenlik duvarı cihazının, gerekli bağlantı noktalarından gelen trafiğe izin verecek şekilde yapılandırıldığından emin olun.

 

DHCP Sunucusu Sorunu

Semptom

Bu sorun, UniFi Erişim Noktası (UAP), DHCP sunucusuyla ilgili bir sorunu gösteren 192.168.1.20 varsayılan IP’si ile devam ettiğinde ortaya çıkar.

Çözüm

 1. DHCP sunucusunun etkin olduğundan emin olun (ağdaki yönlendirici bu işlevi yapıyor olabilir).
 2. Yöneltici UAP’ye DHCP adresini kiralıyorsa, UAP ile ping işlemi yapmayı veya SSH bağlantısı kurmayı deneyin.
 3. Denetleyiciden IP’nin DHCP’den IP’yi aldığından emin olun, Denetleyiciden IP’yi, SSH’yi AP’ye not edin (IP’yi, varsayılan kullanıcı adını / şifreyi kullanarak ) ve günlükleri vererek alın: tail -f / var / log / mesajları.

Günlükler, bir destek vakası veya Topluluk’taki gönderiler için faydalı olabilir . Daha sonra kullanmak üzere bunları kopyalayıp yapıştırdığınızdan emin olun.

 

UniFi - Cihaz Adoption Failed Sorunlarını Giderme

 

Çift Nat

Bir modem / yönlendirici combo ve bir USG gibi iki NAT cihazınızın olduğu durumlarda, USG ve modem-router combo arasında bir ağ çakışması olasılığı vardır. Bu, USG’nin arkasında bulunan cihazlar için internet bağlantısı olmamasına neden olabilir. Bu sorunu çözmek için modem / yönlendirici köprü moduna alınmalıdır. Bu modeme / yönlendiriciye yönetim erişiminiz yoksa, bu yapılandırmayı değiştirmek için İSS sağlayıcınıza başvurun.

 

USG’ye Özel Kabul Sorunları

 

Ayrıca benimseme sorunlarını giderirken, söz konusu cihaz bir USG ise, bu senaryolar sorunlara neden olabilir:

 • USG’yi zaten var olan bir ağa uyarlarken: USG WAN arayüzü alt ağı , LAN arayüzünde aynı alt ağla (varsayılan 192.168.1.0/24) örtüşüyorsa, uygun arayüze yönlendirme beklendiği gibi olmayacaktır. Giriş yönündeki aygıtı USG ile değiştirin ya da USG yerel kullanıcı arayüzündeki LAN alt ağını değiştirin.
 • USG’yi internet üzerinden erişilebilen bir Kontrol Ünitesine kabul ederken : USG’nin eve telefon etmek için “bilgilendirici bir adrese” ihtiyacı olacaktır.
 • Varsayılan olmayan bir yönetim ağı alt ağını ayarlama : Varsayılan LAN arayüzü alt ağı , 192.168.1.0/24’tür. Bu alt ağın değiştirilmesi isteniyorsa, önerilen işlem, denetleyici ana bilgisayarın bulunduğu bir LAN takmadan önce yeni alt ağı USG’nin yerel kullanıcı arayüzünde ayarlamaktır. Bu, cihazları kullanmaya çalışmadan önce kontrol cihazının istenen alt ağda olmasını sağlayacaktır.

Bu habere de bakabilirisiniz

Modeme Bağlanan Cihazları Görme ve Engelleme

Cihazların yönlendiricinizin İnternet bağlantısına bağlanmasını engellemek için erişim kontrolü özelliğini kullanın. Not : Erişim kontrolüne sahip …

En İyi Superbox Antenleri Tavsiyesi

Superbox İle En Uyumlu Antenler Merhabalar, bugünkü yazımızda en iyi superbox antenleri sizler için sıraladık. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir